Podobně jako v jiných sportech trápí i basketbal žen nekvalitní hráčská základna, což se projevuje na úrovni soutěží, které ženský basketbal v okrese nabízí. „Je nás málo a kvalita je nízká. Dětí ubývá, ani se do sportu moc nehrnou a u děvčat je to ještě markantnější," správně upozorňuje Iveta Rašková.

Jaká je nynější úroveň basketbalu žen v našem kraji?
V kraji se naposledy hrála extraliga v letech 1993-1994 v Havířově. Od té doby v Moravskoslezském kraji na nejvyšší soutěž čekáme marně. O extraligu se v současné době pokouší SBŠ Ostrava, která je u nás nejúspěšnější. Hraje první ligu a pohybuje se na špici. Doufám, že se jim po této sezoně povede proniknout mezi elitu. Pro hráčky v kraji je důležité, aby měly možnost hrát a prosadit se ve vyšších soutěžích. Nejbližší takovou možnost mají až v Brně, kde jsou hned dva extraligové týmy.

Jak si vede basketbal v karvinském okrese?
Nejlépe na tom byla Orlová, která před časem hrála druhou ligu. Tam měli chuť i finance, ale neměli žádnou mládež. Dneska ubývá dětí a přibývá kroužků. Kdyby nebylo tolik kroužků, tak by základna byla větší. Největší problém je přesvědčit děti, aby hrály basketbal. Když si vzpomenu, že na náš nábor přišlo 120 dětí, tak je to dneska nepředstavitelná věc. Hodně to ztroskotává na hráčské základně a na tradici.

Myslíte, že se postupem času zájem dětí o basketbal zvýší?
Myslím si, že se postupně začne hrát basketbal na dobré úrovni a bude oblíbenější. Když bude populární, bude přibývat i dětí, které ho budou chtít hrát. Dospělý tým je takovou výkladní skříní basketbalu. Kdyby tady byla první liga žen, tak věřím, že by děti na tento sport začaly chodit, ale k tomu se musíme nejprve dopracovat.

Jak tedy vidíte basketbal do budoucna třeba v Havířově, největším městě okresu?
Věřím, že práce, kterou teď děláme, bude pro tento sport přínosná. Na sedmi základních školách máme basketbalové kroužky, které navštěvuje přes sto dvacet dětí. Půl na půl děvčata a chlapci. Počítáme s tím, že nám dalším rokem děti přibudou. Je to práce na několik let, náš klub BK Havířov funguje teprve druhým rokem. Pevně věřím, že se tady druhá liga bude hrát do tří let. My budeme dělat vše proto, aby se basket zpopularizoval a zvětšila se nám hráčská základna.

Iveta Rašková

Narozena: 6. 12. 1967
Klub: BK Havířov
Aktivní kariéra: Slavie Havířov, BC Orlová, Start Havířov, BK Havířov
Největší úspěchy: Druhé místo na MS v Praze v kategorii ženy nad 35 let
Oblíbený domácí klub: Nová Huť Ostrava - muži
Oblíbený zahraniční klub: většina španělských klubů - Barcelona, Real Madrid


Celý rozhovor si přečtěte v sobotním vydání Karvinského a Havířovského deníku