S národním týmem by tak měl odcestovat k přípravnému dvojzápasu do Švýcarska a v osmadvaceti letech si tak zapsat svůj první reprezentační start. „Jsem rád, že je moje práce v klubu vidět a že si mě reprezentační trenéři všimli,“ těší se z příležitosti odchovanec házené v Bystřici pod Hostýnem.

Je to vaše první reprezentační pozvánka?

Já už jsem byl na jednom kempu v červnu, ale do zápasu jsem za reprezentaci ještě nenastoupil. Tak snad se to povede teď. Jedeme na pozici levého křídla sami dva s Kubou Hrstkou, ale nic není ještě hotovo. Na sraz nás jede osmnáct a do Švýcarska nás má jet jen sedmnáct. Ale i kdybych do Švýcarska nakonec nejel, jsem rád za každou příležitost v národním týmu, za každý trénink, kde se můžu něco přiučit od zkušenějších kluků, co hrají venku. A pořád je co se učit.

Může nominace do reprezentace pro vás znamenat jakýsi další postup v kariéře?

Jistě, každá taková zkušenost je přínosem. Co to bude znamenat do budoucna, to teprve uvidím. Je to otevřené.

Když se vrátíme trochu zpátky v čase - mohla být právě možnost nominace do reprezentace jedním z faktorů, že jste před časem kývl na nabídku extraligové Karviné a přestoupil právě tam?

Samozřejmě to hrálo svou roli. Když hrajete v týmu ze špice extraligy a nastupujete třeba v evropském poháru, tak jednak získáváte zkušenosti z těžkých zápasů a jste vyhranější, a jednak jste také víc vidět. V týmu se špičkovými ambicemi se hraje trošku jinak, musíte dodržovat taktiku a neberete všechno na sebe, jako když hrajete ve slabším družstvu. Takže i to sehrálo svou roli a jsem rád, že se to povedlo.

Takže vás pozvánka reprezentačních trenérů potěšila…

To stoprocentně. Jsem za to opravdu rád, protože vidím, že práce v klubu, kterou odvádím, je nějak oceněna a že si mě trenéři všimli. Můžu se teď poprat o to, abych ve svých osmadvaceti letech reprezentoval naši zemi a to je určitě největším snem a cílem každého, kdo házenou dělá. Jen samotný fakt, že vůbec můžu zabojovat o to, abych se dostal na Euro, je další splněný sen.

Trenér Jan Filip řekl, že jedním z důvodů vaší pozvánky je skutečnost, že dokážete bránit na pětce..

Vzhledem k tomu, že v Karviné bráním i na pozici spojky, mohl bych třeba v obraně trochu zastoupit za nějakého střeďáka, který by si mohl v utkání odpočinout. Ale to se musí prokázat na trénincích a musím to potvrdit třeba i v zápasech.

Ivo Dudek