Naděje českého lezeckého sportu si na olympiádu „odskočili“ ze závodů ve Švýcarsku, kde probíhal podnik Evropského poháru mládeže. Mimochodem Adam zde vybojoval 5. místo, Markéta skončila jedenáctá.

V Liberci bylo soutěžní lezení na programu LODM vůbec poprvé, stejně jako bude svou premiéru slavit za rok na velké olympiádě v japonském Tokiu. Markéta si mezi dívkami počínala suverénně a vyhrála, stejně jako Adam mezi chlapci.

„Cestování autem ve čtvrtek večer do Švýcarska a v neděli odpoledne zpět do Liberce bylo náročné, ale naštěstí nás vezl dobrý řidič s pohodlným autem. V noci z neděle na pondělí jsme moc nenaspali a závodili jsme hned ráno. Oběma se nám ale podařilo úspěšně dokončit kvalifikační cesty a nominovat se z děleného prvního místa ve svých kategoriích,“ přibližovala Markéta Janošová.

Do odpoledního finále museli oba lezci vložit všechny zbývající síly, protože soupeři byli také dobří. „Do poslední chvíle to bylo napínavé. Závodní cesty byly výborně postavené, lezlo se mi celkem dobře, až na velké teplo v hale. Z vítězství jsem měla velkou radost doufám, že jsem motivovala i ostatní sportovce našeho kraje,“ doplnila Janošová.

„Myslím, že jak Maki, tak Adam potvrdili své kvality, ale dopředu jednoznačné nebylo nic. Pořád je to sport a stát se může cokoliv,“ upozornil otec Markéty a sportovní lezec Baníku Marcel Janoš.

Hned poté se mladí lezci přesunuli zpět do Francie (ke švýcarským hranicím) na další závod EP mládeže, kde Markéta Janošová vybojovala krásné třetí místo. Adam Adamovský byl na 21. místě.

Oba talentovaní sportovci se mohou podobných podniků účastnit díky podpoře MS kraje, města Karviné a CISO, do jehož programu je Markéta zařazena.