Oproti loňsku došlo jen k minimálním změnám na trase závodu. „Těch změn není moc, akorát v královské etapě (v pátek) se pojede na Bumbálku nahoru, takže Bečvy se nebudou sjíždět, ale vyjíždět. Už loni jsme do programu zařadili Vyšní Lhoty, ty čekají na závodnice v sobotu," informoval ředitel závodu Petr Koláček, jemuž se letos, a pravděpodobně už nikdy, nesplní sen dostat cyklistický peloton na Lysou horu.

„Žádali jsme o povolení, ale ochranáři nám ho nevydali. Co se dá dělat," mrzelo Koláčka.

Poslední nedělní etapa orlovskými okruhy tentokrát úplně mine Dětmarovice. Cyklistky budou jezdit po Orlové a Dolní Lutyni.

Gracia Orlová 2013.

Na start letošního závodu se postaví 25 týmů, což je 146 cyklistek. Na poslední chvíli se odhlásily Ukrajinky, ale jinak budou připraveny národní týmy Německa, Dánska, Belgie, Běloruska, Polska, Slovenska, Rakouska a dokonce i Austrálie či Španělska, které Gracii nikdy nejely, anebo jely minimálně. K tomu přijedou německé, polské či italské profitýmy, jeden francouzský, nebo kazašská Astana.

Největším jménem je pravděpodobně Němka Lisa Brennauer, jezdící za německý tým Canyon/SRAM Racing, která startovala loni v Orlové coby úřadující mistryně světa. Letos přijede jako třetí nejlepší časovkářka ze světového šampionátu.

Gracia Orlová 2014 - vyhlášení vítězek.

Smutné je, že český svaz cyklistiky neposkládal finance na to, aby mohl sestavit národní tým. Domácí příznivci tak budou moci fandit aspoň české Dukle, která odjede závod ve složení Jarmila Machačová, Lucie Hochmann, Denisa Bartošová, Eva Pláničková, Nikola Nosková a Pavla Havlíková.

Start na sobotní časovce mimo závod zvažuje Martina Sáblíková.

Alena Amjaljusik z Běloruska udělala na Gracii v minulosti pěkné výsledky.

Otázkou jen zůstává, zdali nebude jubilejní ročník Gracie také posledním. Důvod je nasnadě: chybějící finance. „Abych pravdu řekl, bojujeme s vnitřním nepřítelem. Někteří lidé z vedení města jsou proti tomu, abychom Gracii nadále pořádali. Věřím však, že zvítězí zdravý rozum a Gracii tady udržíme. Smlouvu máme na papíře ještě na dva roky," podotkl Koláček.

Program etap

Čtvrtek 28. dubna (13.00): Orlová – Štramberk (101,2 km)
Pátek 29. dubna (11.00): Lichnov – Lichnov (100 km)
Sobota 30. dubna (9.30): časovka Havířov – Ostrava – Havířov (13,5 km)
Sobota 30. dubna (15.00): Dětmarovice – Visalaje (63,5 km)
Neděle 1. května (10.00): Orlová (101,6 km)