Kromě funkce předsedy v orlovské Slavii vykonává Novák také funkci předsedy Moravskoslezského krajského šachového svazu.

Orlovský oddíl patří na Karvinsku k největším. Má devět družstev dospělých a mládeže. Kromě toho vychovává padesát mladých talentů. O prázdninách pořádá šachový tábor v Dolní Lomné a v nedávné minulosti se mladí šachisté Slavie v nejvyšší soutěži pravidelně účastnili i bojů o medaile.

Velký propagátor šachu Jiří Novák si po konci sezony našel čas a odpověděl na pár otázek.

První muž orlovského šachu Jiří Novák.

Postup do vyšší soutěže jste si zajistili v předstihu. Které utkání pro vás bylo nejtěžší?
Ačkoliv na závěr soutěže ještě hrajeme s Porubou B, která také dlouho usilovala o postup, nejtěžším soupeřem byl asi Třinec B. Proti Porubě už o nic nepůjde, ten postupový náboj už tam není.

V posledních kolech vám v sestavě chyběla Karolina Olšarová. Proč?
Karolina je bezesporu velký talent. Začala s šachem už v pěti letech a letos byla opět oporou našeho družstva. Před několika týdny ale odletěla do Austrálie, kde je na studijním pobytu její sestra Mariána.

Sestry Olšarovy dlouho tvořily páteř vašeho týmu, je to tak?
Ano, vloni za nás ještě hrála Tereza, která se však před časem provdala za izraelského hráče Maxmiliána Rodshteina a má s ním miminko. Už hraje za pražský klub.

Můžete  nám představit vaši vítěznou sestavu?
Jistě, o postup se letos zasloužili Alexej Kislinsky, Lumír Mrázek, již zmiňovaná Karolina Olšarová, Pavel Zabystrzan, Vít Kostka, Rostislav Kuboš, Kacper Tomaszewski, Jiří Hrtánek, Martin Sieber, Vojtěch Šrámek a Marek Lojek.

Kromě vás se dočkal postupu i Český Těšín. Co na jeho posun do extraligy říkáte?
Upřímně jim blahopřeji. Musím se pochlubit, že hráči jako Mitura, Kawulok nebo Mrázek začínali s šachem právě u nás.

Oldřich Horák