Vznik oddílu juda se datuje do roku 1957. V tomto roce byl přidělen Karlu Kosovi byt v Havířově. Závodník Baníku Ostrava neváhal ani minutu a klub založil při místním TJ Tatran. Nejdříve pracoval pouze s mládeží. Žáci trénovali ve skromných podmínkách na staré vyřazené zápasnické žíněnce a v tělocvičnách základních škol. Často se musel oddíl stěhovat z jedné školy do druhé. Výsledky dobré trenérské práce Kose se začaly brzy projevovat nejen na krajské, ale i celorepublikové úrovni. Žáci vozili pravidelně úspěchy z různých akcí. Mezi prvními medailisty byli například Lang, Kryžanovský, Madej, Šacha, Lazecký, Frenštátský, Kozák, Čenda nebo Swaczyna. Tito borci vytvořili základ kolektivu, který následně svými výbornými výsledky přitahoval další zájemce k tomuto sportu. „Oddíl se stále rozrůstal. Už v šedesátých letech jsme patřili k nejlepším klubům v Československu. První medaili z mistrovství ČR přivezl v roce 1963 Jiří Madej, který dokázal postoupit až do finále a přivezl stříbro,“ zavzpomínal současný předseda oddílu Zdeněk Frenštátský.

Úspěchy přilákaly také dívky. Ty se brzy zařadily mezi republikovou špičku. Nejúspěšnější z nich byla Anna Zupková, která je několikanásobnou mistryní ČSSR.

V roce 1965 založili judisté novou TJ Slavia Havířov, a to bez fotbalu a hokeje. Po návratu odchovanců z vojenské služby se dal dohromady silný celek mužů, který v roce 1968 postoupil z krajského přeboru do ligy. V mužské lize závodili výhradně Havířované. Někteří navíc posílili například Karvinou nebo Ostravu. Právě v tomto roce převzal oddíl Zdeněk Frenštátský, který ho vede do dnešních dnů. „Snažím se navázat na práci Karla Kose a vychovat z mládežníků borce, kteří sbírají úspěchy. To se daří a dělá nám to radost. K nejúspěšnějším patří sourozenci Steblovi, Jan a Pavel Zupkovi, Borbely, Kuzník, Frenštátský nebo Bárta. Tito závodníci byli nebo jsou reprezentanty České republiky a účastnili se evropských i světových šampionátů a olympijských her,“ uvedl dále Frenštátský.

Na vynikajících výsledcích měli lví podíl trenéři, kteří dokázali z mladíků vychovat skvělé závodníky. Výraznou stopu po sobě zanechali hlavně Kos, Radek, Madej, Frenštátský, Čurda, Stavikač a Jašek.

„Na celý výčet úspěchů našich judistů by bylo zapotřebí hodně papíru. Určitě jsem neuvedl vše, protože to se snad za padesát let ani nedá,“ řekl dále předseda oddílu, který při Slavii Havířov působil do roku 1997, kdy se zcela osamostatnil.

V dnešní době trénuje v prostorách České policie, kde našel odpovídající zázemí. Nadále sbírá úspěchy a může se chlubit vynikajícími závodníky ve všech věkových kategoriích. „Doufáme, že budeme nadále pokračovat v dobré reprezentaci města i České republiky. Díky našim borcům je havířovské judo propagováno nejen na domácích šampionátech, ale také na mezinárodních turnajích a světových pohárech i v dalších padesáti letech,“ dodal Zdeněk Frenštátský.