Pouze vítěz se mohl kvalifikovat i do dalšího ročníku této soutěže a karvinským chlapcům se soutěž podařilo udržet.

„Museli jsme se obejít bez poloviny hráčů ročníku 1997, takže jsme doplnili tým o kluky z ročníku 99 včetně třech kluků z Ostravy. Na přípravu jsme měli necelé tři týdny, proto byla naše tréninky zaměřeny na osobní obranu a jen jednu obranu zónovou 2-3 a rychlé protiútoky," rekapituloval trenér karvinského družstva Radek Wlach.

Po úvodní výhře domácího Šumperku nad Novou Pakou hráli Karvinští svůj první zápas také proti Nové Pace. První čtvrtina byla naprosto vyrovnaná, z karvinské strany trošku nervózní, ale druhá a třetí čtvrtka už znamenaly zlom ve vývoji utkání. „Slušnou obranou a rychlými kontry jsme získali náskok 25 bodů a mohli prostřídat a dokonce ani nehrát zónovou obranu, a tím pádem ji neukázat přihlížejícímu Šumperku," pochvaloval si Wlach.

Po utkání bylo jasné, že Nová Paka zůstává bez nároku na postup a zápas o všechno odehraje Karviná se sebevědomým Šumperkem. „Tento zápas jsme ale odehráli velice dobře v obraně od samého začátku. Kluci si navzájem pomáhali, dařilo se zdvojování, jen koncovka trošku kulhala," přibližoval trenér Wlach.

Do druhé čtvrtiny vstoupili jeho svěřenci s obrannou zónou 2-3 a tento tah jim vyšel. Viditelně zaskočený Šumperk nebyl schopen se prosadit a hostům se začaly dařit rychlé protiútoky, které úspěšně zakončoval Dominik Michnik. „Vše ale vycházelo právě z dobré obrany, kde pod košem makali Kuba Lebka, Riša Skácelík a Pavel Michalička. Na perimetru pracovali Honza Mitura s Danem Machačem a v útoku výborně rozehrával míče Jirka Juřička. Bylo to kolektivní dílo všech," popisoval nadšený Radek Wlach.

Šumperk hnaný plnou tribunou nic nevzdával, ale karvinský náskok nedokázal zlikvidovat. Kadeti Sokola si tak zachovali prvoligovou příslušnost i pro další ročník 2013/14. Druhý Šumperk bude hrát 2. kolo kvalifikace systémem doma – venku.

Udržení ligového statutu potěšilo i předsedu Sokola Romana Hamruse. „Naše mladé a nově se tvořící družstvo podalo v Šumperku fantastický výkon a bojovalo na hraně svých možností. Ligu si za předvedené výkony zaslouží. Poděkování náleží jednak hráčům samotným, jednak také trenérům Wlachovi, Šupolovi a Krutinovi, kteří chlapce pro baráž skvěle připravili," mnul si ruce Hamrus, který se jen pousmál nad tím, jak Šumperk zplakal nad výdělkem.

„Domácí se před baráží už viděli v lize, což nám dopředu dávali dost najevo, ale ukázalo se, že vyhrávat výrazně v oblastním přeboru ještě neznamená automaticky postup do ligové soutěže. Projevilo se spíše to, že polovina našich hráčů již měla s ligou určité zkušenosti a ty jednoznačně zúročila," mínil Hamrus.

Pyramida návaznosti na ZŠ Majakovského v Karviné, kde se s basketbalovou mládeží vzorně pracuje, a ligovými soutěži U17, U19 a muži v samotném Sokole tak může úspěšně pokračovat.

Baráž o I. ligu kadetů: TJ Šumperk – Sokol Nová Paka 82:56, Sokol Karviná – Sokol Nová Paka 77:43, TJ Šumperk – Sokol Karviná 41:62.

Konečné pořadí: 1. Sokol Karviná, 2. TJ Šumperk, 3. Sokol Nová Paka.

Karviná: Skácelík 16, Lepka 32, Michnik 27, Michalička 11, Machač 18, Juřička 20, Orlowský 6, Mitura 7, Baranec 2, Raszýk, Palupa, Nevřela, Franek.