Handicapovaný sportovec z Havířova, který hrává za Baník i nejvyšší soutěž mužů, se zúčastnil turnaje Pro Tour China s nejvyšším faktorem 40, což je něco jako grandslam v tenise. V čínském Chang-čou (Hangzhou), které leží asi 200 km od Šanghaje, si splnil nominační kvótu na paralympiádu v Tokiu v příštím roce.

V jeho kategorii stupně postižení 10 startovalo osm světových hráčů, rozdělených do dvou skupin po čtyřech. Karabec „vyfasoval“ skupinu smrti s velmi dobrým Polákem Igorem Misztalem, který jej pokořil v září na Czech Open, a dvěma Číňany. „S těmi jsem hrál naposledy před dvěma lety, takže jsem nevěděl, kam se za ty roky posunuli a co od toho vlastně čekat,“ přiznal Karabec.

Ivan Karabec v Číně.Zdroj: archiv

On sám je už ale natolik vyspělý borec, že si z toho těžkou hlavu nedělal. Nejtěžší duel stejně sehrál proti Misztalovi. „Čekal jsem tvrdý boj a byl to neskutečný boj o každý míček,“ uznal Karabec.

Jednotlivé sety to naznačují – 12:10, 11:9, 9:11 a zase 11:9. „Měl jsem pevnější nervy v koncovkách,“ glosoval výhru 3:1 český paralympionik.

Mladý Číňan Shubo Mao kladl také odpor, ale Karabec zvítězil znovu 3:1 (dva sety však skončily těsně 12:10) a už s jistotou postupu nakonec přehrál i dalšího nebezpečného čínského borce Kong Wei Leie 3:0.

V semifinále se proti němu na druhý konec stolu postavil starý známý Angličan Kim Daybell. „S ním to je pokaždé jako na houpačce. už léta s ním svádím vyrovnané souboje. Jednou vyhraje on, pak zase já,“ porovnával Karabec. Po nedávném vítězstvím nad Daybellem na Bangkok Open si ale věřil a psychicky měl opravdu navrch. „Cítil jsem se dobře. Věřil jsem, že rozhodující míčky uhraji,“ svěřil se Ivan Karabec po výhře 3:1.

Bohumínské házenkářky jedou! Klub už po Karviné pomalu přebírá pozici okresní jedničky.
Házená v Bohumíně vzkvétá

Ve finále si pak zopakoval duel s Polákem Misztalem, neboť ten překvapivě porazil světovou trojku Lin Hao 3:0 na sety. „Zase to mělo vyrovnaný průběh jako ve skupině. Za stavu 1:1 na sety jsem prohrával ve třetím 4:8, ale nakonec jsem vyhrál 11:8. Polák ale srovnal,“ popisoval dramatickou bitvu Karabec. V páté sadě vedl zase on 6:5, ale Polák zahrál famózně a otočil stav. Karabec prohrál 2:3 na sety.

„Štve mě to, ale s druhým místem v tak nabité konkurenci jsem maximálně spokojený. V Asii to je pro mě díky dlouhé cestě, časovému posunu a změně jídelníčku vždy náročné,“ shrnul své dojmy Karabec, jehož v Asii ještě čeká soutěž družstev.

Sám v srdci New Yorku a s konfetami nad hlavou. I to zažil novinář Jiří Krušina po boku zpěváka Karla Gotta.
Seriál Deníku: Karel Gott očima novináře Jiřího Krušiny
David Pastrňák v utkání proti New Yorku Rangers.
Pastrňák řádil v New Yorku. Byl u pěti gólů a vládne produktivitě NHL