Do hlavního města Kostariky vyrazila šestičlenná výprava handicapovaných hráčů, nejúspěšnější byl pole očekávání Karabec. Podobně jako ostatní absolvoval do dějiště turnaje vyčerpávající, 22 hodin dlouhou cestu s přestupy v Londýně a Dallasu. „Přiletěli jsme v neděli ve dvě hodiny ráno, v pondělí jsme se aklimatizovali, rozhlédli se po městě a večer proběhl lehký trénink. V úterý nám zbyl čas na návštěvu Pacifického oceánu, pláže i takzvané krokodýlí řeky,“ přibližuje Ivan Karabec.

Costa Rica Open začalo ve středu zápasy v základních skupinách, postup do vyřazovacích bojů si zajistili nejlepší dva hráči z každé skupiny. Do bojů v kategorii 10 se chystal vstoupit rovněž Ivan Karabec, jenže u paralympijského vítěze ze Sydney se objevily nečekané potíže.

„V úterý večer jsem asi něco špatného snědl a přes noc se u mě projevila alergická reakce. Strašně mi otekl obličej, na jedno oko jsem neviděl,“ popisuje český reprezentant. „Ve středu pak do haly přijela rychlá záchranná služba a chtěla mě odvézt do nemocnice, ale já se nechtěl vzdát účinkování v turnaji. Tak mi nabídli, že mi píchnou injekci, ale nezaručili, že to zabere,“ dodává.

Ivanova tvář vypadala jako po deseti kolech v boxerském profiringu.

Po lékařské péči se zdravotní stav Ivana Karabce mírně zlepšil, hráč Baníku Havířov si díky dvěma vítězstvím zajistil postup mezi osm nejlepších. „Hned potom jsem si šel lehnout na hotel a spal jsem až do rána. Naštěstí můj obličej po injekci pomalu splaskával a mohl jsem tedy hrát dál,“ říká Ivan Karabec.

Zdravotní problémy jej ale nezastavily a Karabec kosil v Kostarice jednoho soupeře za druhým. Ve čtvrtfinále si poradil s Rusem Karpovem 3:0, v semifinále udolal jeho krajana Glazova 3:2 a poslední překážkou v cestě za celkovým prvenstvím byl Kolumbijec Alvarez, kterého Karabec zdolal 3:1.

„Finálového soupeře jsem příliš neznal, ale byl velmi rychlý na nohách. Naštěstí jsem zvládl klíčový třetí set a za vítězství jsem rád. Nasbíral nějaké body do světového žebříčku a mohu pomalu pomýšlet na hry v Tokiu v roce 2020,“ hodnotil titul šampiona Costa Rica Open sám Ivan Karabec.