V minulých dnech se vypravil na jeden z posledních turnajů před blížícím se vrcholem čtyřletého cyklu, a sice na turnaj China Open 2016 do Pekingu.

„I když většina mých evropských soupeřů turnaj vynechala, kompletní asijská špička tady nechyběla, a proto jsem na turnaj dorazil i já. Možnost zahrát si se špičkovými Asiaty v čele s nejlepším Číňanem Ge Yangem (paralympijský vítěz z Pekingu 2008 a vicemistr světa 2014) jsem si nemohl nechat ujít," vysvětlil Karabec, který si účast v Riu de Janeiro vybojoval už koncem loňského roku spletitým systémem kvalifikačních turnajů.

„V Riu bude vlastně startovat jen patnáct hráčů, což je dost málo. A to ještě pořadatelé udělí tři divoké karty. Každý proto usiloval o dosažení příslušného bodového koeficientu, aby se v žebříčku propracoval do dvanáctého místa," popisoval Karabec, který se aktuálně pohybuje ve zmiňovaném žebříčku kolem devátého desátého místa.

Konfrontace s asijskými soupeři pro něj byla před paralympiádou obrovsky užitečná. „Oni po Evropě moc nejezdí, protože si vystačí se svými turnaji v Asii, kde je kvalita zaručena, takže jsem měl trochu možnost si je oťuknout," dodal Karabec.

V Pekingu se dostal do finálové skupiny pěti hráčů, kde se hrálo systémem každý s každým. Havířovský stolní tenista začal výhrou nad Japoncem Kakitou, pak ale následovala porážka 1:3 s pozdějším vítězem, Číňanem Lin Hao a následně i trochu smolná porážka 2:3 s devatenáctiletým talentovaným Nizozemcem Hergelingem. Tento zápas mohl klidně dopadnout i opačně, nicméně už se stalo a poslední zápas čekal Karabce s již zmiňovaným nejlepším Číňanem Ge Yangem.

„Jeho výhra by mu zajistila celkové vítězství v turnaji a mě nepopulární čtvrté místo. Tak to bylo našlapané," popsal Karabec. Po vyhraném prvním a druhém setu nejtěsnějším rozdílem 11:9 a 12:10 v jeho prospěch bylo Karabcovi jasné, že Číňan se na domácí půdě nevzdá, a proto vyčkávat na to, co předvede, by byl hodně špatný tah. „Nechtěl jsem čekat, hrál jsem odvážně a možná i dost riskantně, ale vyšlo mi to," objasnil Karabec, který soupeře překvapil a ve třetím setu jej deklasoval 11:5. Výhra 3:0 mu zajistila bronzovou medaili za Hergelingem a Ge Yanga odsunula až na čtvrtou pozici.

„Jsem za to rád, naposledy jsem ho porazil někdy v roce 2006, je to opravdu špičkový hráč a o moc cennějších skalpů doma nemám," přiznal Karabec, jehož vítězství nad touto ikonou řádně povzbudilo. „To víte, že ano, aspoň jsem si ověřil, že i on je jenom člověk. Hned mi to dodalo před Riem docela sebevědomí," radoval se Ivan Karabec, který si v Číně vyzkoušel i debla. S Nizozemcem Hergelingem se dostali do finále, kde podlehli favorizované Číně. Bronz bralo Japonsko.

Do zahájení paralympiády (7. září) už Karabec žádný podobný turnaj světové úrovně neabsolvuje. „Už jen budu ladit formu na Rio. Možná ale vyjedu do olympijského centra v polském Gdaňsku, kde jsou výborné podmínky pro přípravu, ještě uvidíme," zakončil Karabec.