Svěřenci trenéra Jozefa Webera by už konečně chtěli výrazněji promluvit do boje o titul. Ze tří dosavadních soubojů s oběma adepty (Plzeň, Slavia) si totiž ještě nepřipsali ani bod. „Víme o tom a cítíme to stejně. Naposledy proti Plzni už to bylo na spadnutí, ale pořád je to jen blízko, tak musíme udělat vše pro to, aby se to už konečně dotáhlo," souhlasí trenér Jozef Weber. Co konkrétně by to mělo být? „Zopakovat osmdesát minut s Plzní a v těch posledních deseti být zkušenější," dodal s úsměvem.

Karviná se podle něj velmi těší na druhý fotbalový svátek ze tří, které tým na jaře čekají. „Opět je to zápas proti přednímu českému týmu, opět to bude náročné, jelikož soupeři jde o titul a my jsme hlavně rádi, že je už týden dopředu vyprodáno. Opravdu jsme potěšeni zájmem místních lidí o fotbal a nejde jen o Karviňáky, ale lidi z celého Karvinska. Samozřejmě se všichni zase těšíme na atmosféru," ujišťuje kouč MFK.

Karvinští diváci si zvykají na večerní zápasy pod umělým osvětlením. Se Slavií to bude stejné.

Jeho svěřence čeká hned po ligovém souboji domácí pohár, tentokrát na Slavii. „Těžký dvojzápas," přiznává Weber. „Ale nebude to mít valný vliv na první utkání. To spíš až ten pohárový zápas by mohl být ovlivněn sobotním ligovým. Ale my to házíme za hlavu, my se teď soustředíme na sobotu. Víme, že Slavii jde o titul, nám zase o prestiž a dobrý výsledek. Už je načase, abychom proti některému z adeptů na mistra zabodovali. I když si vybavuji, že zrovna na Slavii jsme měli k bodu docela blízko," vzpomínal Weber, který soupeře detailně studoval.

Ovšem ne z posledního derby pražských S. To pro něj dobrým studijním materiálem nebylo. „To je specifický zápas. My se spíš zaměřili na jiná utkání Slavie, především ta venkovní. Hodně se našemu utkání asi bude blížit její duel v Liberci, a to jak stylem hry, tak rozestavením Slavie. Ona se oproti podzimu zase tolik nezměnila, to její souhra se zkvalitnila. Mají stabilizovanou sestavu a také se tehdy o titulu nemluvilo, zatímco teď ano," porovnával Weber.

Nechtějí rozdávat body

V Karviné si také vyhodnotili poslední nezdar v Liberci, kde tým nepodal optimální výkon a prohrál 0:2. „My jsme tušili, že během sezony přijde i porážka po nedobrém výkonu, tak holt přišla v Liberci. Jsme si vědomi toho, co nám tam chybělo. Byly to především věci, které naše hráče udělaly v průběhu sezony zajímavými. Zdobila nás vášeň a touha uspět, což v Liberci nebylo, na tom jsme se shodili i s kluky v kabině. Slíbili jsme si, že to napravíme," poznamenal lodivod karvinské posádky.

Nevýrazný výkon si vysvětlil jednoduše. „Někdy se to tak stane, že vám zápas nesedne, je to způsobeno různými okolnostmi. Třeba v držení míče jsme byli lepší než v našem utkání na Dukle, ani nemůžu říct, že by kluci nebojovali, ale taková ta jiskra, která nás dělá silnějšími, ta tam nebyla," vybavil si.

Na severu Čech se v zajímavé možnosti objevil Pavol Jurčo, který mohl dát gól. Mohl by si říct o větší šanci? „Pavol měl dobře našlápnuto už v zimě, tam vypadal dobře, ale bohužel se mu stalo to nešťastné zranění. Měl zlomený nos, a to ho přibrzdilo, protože při jeho způsobu hry je to zásadní zranění. Ale teď už zase vypadá dobře, a tak věřím, že nám ještě pomůže," řekl Weber, který před sobotou necítí nervozitu z případné porážky.

Podaří se karvinským trenérům zase oživit Pavola Jurča (vlevo)? Slovenský útočník je po zranění nosu už v pořádku.

Ta by už byla třetí v řadě, což se Karviné naposledy přihodilo na přelomu října a listopadu roku 2013. „Porážka by byla nepříjemná, ale důležité je, po jakém výkonu by přišla. Pokud po takovém, jako s Plzní, pak je to akceptovatelné, ale určitě by to nesmělo být jako proti Liberci. My se pořád díváme v tabulce pod sebe, i když máme dost bodů, ale není to ze strachu, spíš je to taková pokora k soutěži a její kvalitě. Vidíme, že celky pod námi se snaží a také bodují a bodovat budou. My každopádně chceme soutěž důstojně dohrát, ne rozdávat body," upozornil rázně Weber.

V cestě ale stojí výborný tým. Slavia je v euforii, neprohrála osmnáct ligových zápasů, pod trenérem Šilhavým se jí daří. Karviná nebude moci v utkání využít Libora Holíka, který v Karviné hostuje právě ze Slavie, jinak by ale měl být kádr kompletní.

Motivace uspět proti přednímu českému týmu je značná, stejná prý bude i ve středečním poháru v Edenu. „Myslím, že jeden takový týden nás nerozhodí. Určitě je v našich silách jej zvládnout a určitě bereme s maximální vážností i pohár. Je to už čtvrtfinále. Rozhodně do něj nehodláme poskládat nějakou mixovanou sestavu, ale uvidíme až po sobotě, po zdravotním stavu a výkonech jednotlivých hráčů, jakou sestavu vlastně zvolíme," vysvětlil karvinský trenér. „Pořád máme v kádru hráče, kteří čekají na šanci a jsou na hraně základní sestavy. Nebudeme to ale brát jako zkoušení mladíků," upozornil s výhledem na čtvrtfinále MOL Cupu.

Dnešní fotbalový svátek v Karviné startuje ve 20.15 hodin.