Boj o titul si v klubu zopakují po dlouhých osmi letech a budou chtít navázat na úspěch týmu kolem Tomáše Mrkvy, Marka Vanča či Vojtěcha Petrovského, kteří vybojovali zatím poslední karvinský titul v roce 2010.

V cestě jim stojí zkušený mančaft Plzně. „Když se podívám na soupisky obou týmů, tak ano, máme tam velezkušené borce Brůnu a Marjanoviče, ale také spoustu mladíků, kteří přešli do áčka z dorostu, anebo k nám přišli z Litovle. Vždyť i naše střední generace Sláva Mlotek, Honza Užek nebo Marek Monczka zažije boj o titul poprvé. Naproti tomu Plzeň se může opřít o řadu hráčů, kteří finále zažívají v posledních letech pravidelně,“ porovnává trenér Karviné Marek Michalisko výchozí pozici obou týmů.

Plzeňský kádr je plný zvučných jmen. „Reprezentant Stehlík je jeho lídrem, Tonar mozkem týmu. V posledních zápasech vyrostl Srb Ivančev, na pivotu jsou těžko zastavitelní Šindelář s Šírou, na křídlech zase Poloz s Vinkelhöfrem, v bráně pomáhají zkušenému Štochlovi dva mladíci. Těžko v té sestavě najdeme nějaká slabá místa. Mají to skvěle vyvážené a ne nadarmo hrají každý rok o titul,“ uznává Michalisko.

Finále po tak dlouhé době je každopádně velký úspěch mladého karvinského celku. „Když to řeknu familiárně, jsme tam o rok dřív, než jsme plánovali,“ pousmál se Michalisko nad postupnou cestou budování mužstva.

To ale ukazuje na to, že se v Karviné vydali cestou správnou. „Finále je vždy svátek, hrát o titul se někomu poštěstí jednou v kariéře, někomu třeba nikdy. Mohu dát ruku do ohně za to, že ve finále nechají kluci absolutně všechno, tady už se není na co šetřit,“ slíbil kouč Baníku.

Jako obvykle předpovídá spíš urputný boj než pohlednou házenou nahoru dolů. „Tempo asi bude rychlé, ale líbivost bych nečekal. Oba celky se budou opírat o nasazení, bojovnost, důraz,“ míní.

Co by na Plzeň mohlo platit? „V této fázi sezony toho na soupeře asi už moc nevymyslíte. V sezoně jsme se potkali třikrát, oni vyhráli v poháru, my dvakrát v lize, ale to měli nějaké marody. I tak by neměla tahle bilance na finále vliv. Play off se hraje jinak, dosavadní zápasy nehrají roli,“ míní Michalisko.

„Jako obvykle to bude o obranách a brankářích,“ tipuje důsledné defenzivy a málo branek. Ostatně na cestě obou finalistů do boje o český trůn to jde vidět. Karviná se z dosavadních šesti zápasů ve vyřazovací části přehoupla přes třicet nastřílených gólů jen jednou (naposledy v Lovosicích), Plzeň také, a to ještě díky prodloužení v Zubří.

„Jak říkám, bude to zarputilý boj s důrazem na defenzivu. Musíme udržet koncentraci celých šedesát minut, bojovnost celých šedesát minut a musíme být maximálně trpěliví,“ nabádá Michalisko své svěřence.

Oba celky zatím jedou v play off podle zavedeného scénáře, který se po víkendu pro jednoho z nich zcela určitě změní. Karviná po domácím víkendu vždy uhrála dvě výhry a venku soupeře dorazila, zatímco Plzeň si z palubovky soupeře vždy jednu výhru přivezla a tuto výhodu pak na vlastní půdě proměnila v postup.

Co bude platit po karvinském víkendu? Sobotní zápas začíná v 18 hodin, ten nedělní v tradičních 10.30 hodin. Pak se série přesouvá do Plzně.