Za předzvěstí karvinského triumfu na domácí scéně v sezoně 1967/1968 jako by byl zisk titulu mistrů světa, který československý tým vybojoval v lednu 1967 ve Švédsku. V týmu šampiónů tehdy hráli tři karvinští borci – František Brůna, Bedřich Ciner a Arnošt Klimčík.

Před zmíněnou sezonou karvinský tým posílil o brankáře Svatopluka Pavelku z Plzně. Karviné se sešla vynikající generace hráčů jako byli výše jmenovaní plus Arnošt Raník, Milan Čičmanec či Zbyněk Konrád. Do toho se zapojili místní hráči jako třeba Karel Pospěch či Ludvík Mrkva. Trenérem se stal dosavadní hráč Oldřich Spáčil a s karvinským týmem museli soupeři počítat jako s vážným adeptem na titul.

22 kroků k titulu

Scénář sezony by se dal popsat „dvaadvacet kroků k titulu“. Přesně tolik kol museli karvinští hráči urazit k vysněné metě. S největším rivalem – Duklou Praha – doma zvítězili 15:13. V odvetě jim vojáci porážku vrátili po výsledku 15:18. Pak už Baník klopýtl pouze jednou, a to v utkání s pražskou Slavií, s níž prohrál 20:23.

Třikrát remizoval – s ČH Bratislava (12:12), Gumárnami Zubří (12:12) a v Michalovcích (18:18). Také Dukla ztrácela body, a tak se v úplném závěru sezony schylovalo k nebývalému dramatu. Obě mužstva měla před posledním kolem (tehdy se nehrálo play-off – pozn. aut.) stejný počet bodů a Dukla o osm branek lepší skóre. Na Slavii pak vojáci vyhráli 19:13.

Chtěla-li Karviná slavit titul, musela v posledním kole porazit doma Prešov nejméně o 15 branek. Vyhrála o šestnáct! Východoslovenský celek deklasovala 37:21 a díky dvěma plusovým brankám získala svůj historicky první titul mistrů Československa. Nejlepším střelcem utkání byl s 13 brankami František Brůna.

Stříleli jako o život

Jak na první titul vzpomíná tehdy třiadvacetiletý Ludvík Mrkva, který tři roky před tím přišel z Ostravy? „Je mi ctí, že jsem mohl být členem tohoto týmu,“ říká po padesáti letech.

Zmíněný zápas se hrál na antuce na hřišti pod dnešní krytou halou a sledovaly ho čtyři a půl tisíce diváků.

„Pamatuju si, že bylo hezké počasí. Prešovu o nic nešlo, a tak se hrálo docela v pohodě. My vsadili na to, že musíme nastřílet co nejvíce gólů, a to se nám dařilo. V poločase jsme vedli o patnáct,“ vybavuje si Mrkva.

Jaké byly oslavy? „Trochu jsme to zapili, ale žádná divočina to nebyla. Nekoupali jsme se v kašně na náměstí,“ usmívá se při vzpomínce na titul svých následovníků v roce 2000. Někteří kluci si prý ale vychutnali vítězný doutník.

Pokud chcete vidět a setkat se s hráči, kteří před 50 lety vybojovali první titul pro Karvinou, máte šanci v pátek 30. března. Divákům se představí o přestávce utkání s Duklou Praha, které se hraje od 18 hodin v karvinské hale házené. Doprovodí je další generace hráčů ze 70. a 80. let, takže karvinští diváci mají jedinečnou možnost vidět legendy karvinské házené naživo.

Sestava Baníku 1. máj Karviná v sezoně 1967/68Brankáři: Svatopluk Pavelka, Václav Konečný, Jaromír Novák
Hráči: František Brůna, Arnošt Klimčík, Bedřich Ciner, Milan Čičmanec, Arnošt Raník, Zbyněk Konrád, Ladislav Slezák, Josef Hadrava, Karel Pospěch, Ludvík Mrkva, Bohuslav Janík, Oldřich Janík.
Trenér: Oldřich Spáčil
Trenér Spáčil a pět hráčů mistrovské sestavy už nežije – Brůna, Klimčík, Čičmanec, Konrád a Hadrava.