Svěřenci trenéra Jiřího Kekrta mají momentálně nabitý program. Jeden přípravný zápas střídá druhý, do toho nácviky signálů, zkoušení herních fází, sehrávání nových posil s týmem, nabírání kondičky. Karvinští se nyní jedou předvést do Německa a poté budou opět pilovat herní stránku. Házenkáři přivítali v létě několik nových posil na různé posty v sestavě. Ačkoliv ve vedení klubu i v řadách fanoušků panuje optimismus s posílením kádru, zkušený kouč Karviné jej trošku krotí. „Panuje kolem mne optimistická nálada, já jsem ale realista. Zatím jde jen o přípravná utkání, ve kterých se navíc do našeho herního projevu promítala únava z hrubé části přípravy,“ upozornil karvinský stratég.

Bylo ovšem zajímavé sledovat, jak se s intenzivní fyzickou zátěží noví hráči vyrovnávali. „Naši hráči jsou na kondiční část přípravy už nachystaní, ale nové posily náš styl tréninku zvládaly různě,“ podotkl Jiří Kekrt. Bylo jasné, že třeba Petrovský, který ve Frýdku-Místku trénoval čtyřikrát týdně, těžko bude moci stačit Karviňanům, kteří běžně trénují osmkrát do týdne. Ale i Polák Kieliba se nestačil divit, jaký zápřah jej v novém působišti čeká. Asi nejlépe zvládali úvodní dril oba Košičané Faith s Farkašovským, ale i oni zprvu pouleli oči nad proslulou Kekrtovou přípravou. Nicméně hráči se s postupem času přizpůsobili ostatním a třeba na Faithovi během turnaje v polském Lubinu nebylo vůbec poznat, že má za sebou náročnou část hrubé přípravy. Hrál jako z partesu a během dvou utkání vsítil dvanáct branek.

Díky kolektivnímu pojetí Karviná miniturnaj v polském Lubinu vyhrála. Porazila domácí Zaglebie Lubin 39:32, pak sice prohrála s Ukrajinci ze Záporoží 25:29, ale protože Lubin následně Záporoží porazil 29:26, obsadila při bodové rovnosti všech tří týmů konečné první místo, a to díky lepšímu celkovému skóre. Druzí skončili Ukrajinci, třetí pořádající Poláci. Ti se shodou okolností představí na víkendovém Champions Cupu v Německu, kde startuje i Baník. Ani dílčí úspěch v Polsku nekatapultoval trenéra Kekrta do nebeských výšin optimismu. „Znovu to bylo spíše o tom, jak se různí hráči jsou schopni vypořádat s fyzickou zátěží. Od toho je vše odvislé. Každý hráč totiž hrubou část přípravy zvládá jinak, takže ti, co se teď jevili na hřišti těžkopádněji, mohou v mistrovské sezoně působit o hodně lépe než druzí, kterým to třeba šlape nyní. Ale když mám být konkrétní, tak třeba na Faithovi (minulý týden slavil 23 let – pozn. aut.) nebyla zátěž skutečně poznat. Nezbývá než si přát, aby mu forma vydržela i nadále,“ hodnotil Kekrt.

Ten se mohl krátce pozastavit i nad stoupající úrovní pivota Indjiće, který se během svého působení v Karviné ještě nezastavil ve výkonnostním růstu. „Neustále se zlepšuje a mile mě překvapil,“ podotkl na jeho adresu Kekrt. Indjić to má evidentně v hlavě srovnané a ví, čeho chce v kariéře dosáhnout. „Řekl bych, že všichni Srbové to mají v hlavě srovnané. Moc dobře ví, proč hrají evropské soutěže v Česku a ne doma v Srbsku. Jsou neuvěřitelně pilní, protože cítí, že se odtud mohou odrazit k angažmná ve vyspělé západní Evropě,“ konstatoval Kekrt. V hodnocení první fáze přípravy pak mohl pokračovat.

„Co se týče herní stránky, snažíme se jít úměrně se stavem kondiční části. V tuto chvíli máme za sebou osm přípravných utkání, tři jsme prohráli, jedno remizovali. Kondiční stav jednotlivých hráčů je různý, odlišné jsou proto i jejich výkony v zápasech. Vše ale směřuje k tomu, aby se výkyvy ve výkonnosti eliminovaly. Výsledky pro mne nejsou až tak podstatné, ostatně i naši soupeři se nachází v různých fázích přípravy, takže naše výhry ani nemohou být směrodatné. My teď musíme hlavně zapracovat na součinnosti mužstva, systémech a zažitých signálech. Momentálně zkoušíme, občas nám to na hřišti sice zaskřípe, ale to je normální. Chce to čas,“ vysvětluje lodivod karvinské lavičky sehrávání nových tváří se zbytkem mužstva.

Necelé čtyři týdny přípravy karvinské mistry ještě čekají. Další herní prověrkou pro ně bude tento víkend prestižní turnaj Champions Cup v Německu. Dnes se ještě mimo rámec tohoto turnaje utkají v Lipsku s druholigovým Delitzschem, večer poté už v rámci základní skupiny se španělským Granollers. V sobotu je čekají další dva duely ve skupině – se švédským Skövde a německým Dessau, pořádajícím týmem. V neděli jsou na programu zápasy o konečné umístění. Ve druhé skupině Champions Cupu startuje Magdeburk, polský Lubin, francouzský Créteil a dánské Gudme, nedávný soupeř Karviné v LM. Kekrt bude nejspíše pokračovat ve zkoušení různých stylů a součinnosti obranné a útočné fáze.

„Některé šablony už nám fungují, tak doufám, že je předvedeme i v Německu,“ plánuje kouč Baníku. A jak se mu jeví jeho tým před startem dalšího ročníku extraligy? „Na objektivní hodnocení je ještě brzy,“ usmívá se Kekrt. „Máme za sebou jen pět a půl týdne přípravy, a znovu opakuji, spíše převládala kondiční část nad tou herní, takže to vám o kvalitě mužstva ještě tolik neřekne. V nabírání fyzičky teď sice ještě budeme pokračovat, ale už se zaměříme hlavně na herní dovednosti a sehrávání týmu,“ dodal.