Má cenu pokračovat dále v nastoupeném trendu a držet se zuby nehty milionářské soutěže, která však slabší kluby pouze zahrnuje jako komparz k německým či španělským velkoklubům? „Je to složité. Už před sezonou jsem říkal, že momentálně se Champions League přetváří v soutěž, která bude i pro kluby řekněme té střední vrstvy, ke které bychom se rádi přiřadili i my, rentabilní. Bude třeba vydržet aspoň pět let, dva roky máme za sebou, ale když vidím, co s námi Evropská federace zase provádí, tak vážně nevím,“ pokyvuje hlavou manažer karvinského klubu Miroslav Pelech. Naráží tím evidentně na zvýšené náklady během letošní sezony.

„Sezona je v plném proudu a z EHF přichází některá nařízení, která nám patnáctimilionový rozpočet nabourají nárůstem dalších třech milionů korun,“ nechápe Pelech. „Samozřejmě, že pro kluby, které mají rozpočet kolem 150 milionů, je taková cifra zanedbatelná až směšná. Nehledě na to, že se jim okamžitě vrátí postupem do další fáze Ligy mistrů, ale co mají říkat kluby, které takové finanční možnosti nemají? Je jasné, že se nás to výrazně dotklo,“ upozorňuje Pelech. Baník si nyní musí celou soutěž vyhodnotit. Je třeba si sednout s parnery klubu, městem, zanalyzovat situaci a rozmyslet se, jakým směrem se vydat dál.

„Cítíme, že je třeba změnit strategii. V klubu nechodíme s šátkem kolem očí, nejsme slepí vůči okolí. Já osobně se domnívám, že je třeba zabrzdit. Necpat se za každou cenu do Ligy mistrů, nesoutěžit v dostizích, které nemůžeme vyhrát. Abychom byli v Lize mistrů konkurenceschopní, a to hlavně ekonomicky, což zatím nejsme, bude třeba se na soutěž připravit z dlouhodobého hlediska. A třeba i za cenu vynechání jednoho ročníku v Champions League, i když je nám jasné, že kdo jednou z tohoto rychlíku vyskočí, obtížně se dostává zpět,“ prohlašuje Pelech.

Vzorem budiž slovinské Celje

Tak jako vlastně každý rok měl i letos Baník ve skupině výjimečného soupeře. „Barcelonu osobně řadím do skupinky tří nejlepších týmů světa. Vedle Kielu a Ciudad Realu. Naším tajným vzorem je slovinské Celje. Nějak takhle bychom měli v klubu začít pracovat. Celje je marketingově srovnatelné a když se dívám na to, jak tam celý progres nastartovali, je to něco úžasného,“ rozplývá se Pelech. V Karviné zatím platí něco jiného. Kvůli slabším ekonomickým podmínkám nevydrží kádr pohromadě několik let, nutných k tomu, aby v Lize mistrů něco dokázal.

„Viděli jste sami, že nám chyběl krok k tomu, abychom doma zdolali jak Ivry, tak Astrachaň. Teď se musíme snažit o to, abychom ten krok příště dokázali udělat,“ míní Pelech. Podle něj se při méně ustrašeném výkonu a při delší době, po kterou by mužstvo na začátku letní přípravy bylo spolu, dalo něco uhrát i na hřištích soupeřů. „Ale jsme zase u toho. Neudržíme kádr pohromadě, což je problém. Náš vývoj tedy nutně musí směřovat k tomu, aby se nám to podařilo. S tím jde ale ruku v ruce ekonomický potenciál. Proto je nezbytné si sednout s představiteli města a našimi obchodními partnery a zamyslet se, jak dál,“ zopakoval manažer Baníku OKD.

Ten se domnívá, že za letošním neúspěchem v Lize mistrů stojí i další věc. „Mysleli jsme si, že příchozí hráči budou více tvárnější a týmovější. Ale ukázalo se, že pro trenéra je velmi složité vytvořit z individualit tým. To se nám bohužel nepovedlo. Naše vystoupení bych nenazval přímo krachem, ale neúspěch to je. Chápu lidi, že jsou naštvaní, protože už jsme v Lize mistrů šestým rokem a hrajeme v ní pořád stejně. A lidé chtějí vidět náš tým i v této soutěži vyhrávat a ne se jen zúčastnit v roli chudého příbuzného,“ domnívá se Miroslav Pelech.

Slabá ekonomika

Baník zkrátka potřebuje dlouhodobou stabilizaci kádru, tak jako se mu to dařilo na přelomu milénia. Ukazuje se totiž, že házenkářské, divácké i partnerské prostředí karvinského klubu za těch pár let pokročilo jiným směrem. „V našich současných podmínkách nemůžeme držet krok s evropskými velkokluby,“ upozorňuje manažer karvinského Baníku.

„S elitou se nechceme ani měřit, ta je úplně někde jinde, ale když si srovnám fakt, že i ukrajinské, běloruské a vůbec východoevropské a balkánské kluby disponují daleko většími rozpočty než my, tak je jasné, že je třeba se připravit na Ligu mistrů z dlouhodobého hlediska,“ nabízí Pelech svůj úhel pohledu. Jak na to? „Musíme získat podporu města, a kromě našeho generálního partnera OKD a dalších stálých subjektů ještě hromadu jiných partnerů. Toto je směr našeho dalšího vývoje,“ hledí k budoucnosti manažer Pelech.

Nebojí se však toho, že karvinská radnice bude mít poněkud jiné priority než štědře dotovat házenkářský klub? „Pokud prokážeme koncepčnost naší práce, která rozhodně nemíní město Karviná nějak zatěžovat, tak nevidím důvod, proč by nás nemělo podporovat. Házená má zde přeci jen padesátiletou tradici, něco se nám už podařilo vybudovat a ve spolupráci s dalšími sponzory ještě vybudovat podaří. Bylo by špatné, aby měl klub jinou filozofii než jeho partneři,“ dodal Pelech.

Karvinské v Champions League sráží nejen to, že nedokáží špičkové házenkáře udržet, ale problematické je i jejich hledání. „Naše finanční možnosti jsou omezené. Vlastně jsme schopni přivést do klubu jen hráče ze Slovenska, sem tam někoho z Polska či postsovětských republik. Prostě nemáme rozpočet, odpovídající Lize mistrů, abychom mohli vybudovat ze dne na den kvalitní kádr,“ pokrčil rameny manažer Baníku. Vzdát se však nehodlá. „Půjdeme dál. V nejbližší době se pokusíme vyvolat jednání s městem a partnery klubu a poradíme se, jaký trend pro nás bude prioritní,“ podotýká.

„Naše fanoušky, házenkářskou veřejnost a jejich kritiku chápu, ale je třeba brát v potaz objektivní příčiny, proč v Lize mistrů dosud nejsme úspěšní. Každý neumí pracovat s informacemi a účelně si je vyhodnotit. Mohu však všechny ujistit, že uděláme vše pro to, aby se nám v Evropě v příštích letech dařilo více, než doposud,“ zakončil Miroslav Pelech.