Také v roce 2016 o sobě dala vědět úspěšná karvinská škola Baníku Karviná. Klub, který se věnuje především mládeži a rok co rok vozí medaile z domácích šampionátů, prožil solidní sezonu ověnčenou čtyřmi medailemi z MČR.

Vrcholem sezony na domácí scéně bylo pochopitelně republikové mistrovství. To pro kategorii kadetů a školní mládeže proběhlo v Jičíně, kde se dařilo teprve šestnáctiletému Danielu Mikušťákovi. Ve váze do 75 kg bral stříbro a navázal na svůj loňský titul. „Danek je velký sportovní talent, ve svém věku běhá dokonce maratony," pochválil nadějného boxera trenér Roman Nevrla.

Další stříbro si z Jičína odvezl mezi žáky dvanáctiletý Ladislav Plachetka ve váze do 40 kilogramů. I on se stal v roce 2015 mistrem. Letos tedy přidal k titulu do své sbírky i druhé místo.

Junioři měli svůj šampionát v Českých Budějovicích, odkud si cenné medaile odvezli osmnáctiletý Petr Kleberc (dotřetice stříbro) a o rok mladší Roman Volák (bronz).

Všichni čtyři úspěšní boxeři jsou zároveň členy české reprezentace ve svých věkových kategoriích. Volák z ní ovšem aktuálně vypadl kvůli prasklé čelisti. „Bohužel pauzu od boxu si bude muset dát delší dobu, protože s chráničem čelisti jako třeba fotbalisté do zápasu vlézt nemůže," zalitoval trenér Nevrla.

V Baníku se o mladé boxery stará společně s Antonínem Gašparem, Petrem Miterkem a nově začal vypomáhat s mládeží i bývalý mistr republiky Martin Rončka.

Petr Kleberc vyhrál.

Skupinu aktivně závodících členů klubu tvoří v Baníku zhruba dvanáct až patnáct boxerů v mládežnických kategoriích, kteří během sezony objíždějí různé turnaje, a to i mezinárodního typu, nejen doma, ale také na Slovensku nebo v Polsku. A třeba Mikušťák byl v minulém roce i na Ukrajině.

K výše zmiňovaným, kteří na těchto mezinárodních turnajích zpravidla vyhrávají, patří ještě například Petr Orlovský, Alexandr Illek, Dominik Zemánek, Tobias Lesy či Mario Plachetka.

Pocta Rudolfu Štajerovi

Dobrou vizitku o stavu mládežnického boxu v Karviné podal klub v říjnu, kdy pořádal Memoriál Rudka Štajera, na který dorazila padesátka boxerů, čtyři kluby z Polska i Slováci. Baník poslal do ringu sedm boxerů, šest jich vyhrálo a prohrál jediný, a to pouze proto, že boxoval s druhým karvinským borcem.

„Příští rok budeme pořádat po delší době opět mistrovství republiky," připomněl Roman Nevrla svátek mládežnického boxu. „Půjde o mistrovství juniorů a školní mládeže, celkově to bude už šesté mistrovství pořádané v Karviné," připomněl a poděkoval za finanční podporu městu Karviná.

Poslední tři šampionáty proběhly v Karviné v letech 2008, 2010 a 2011 a borci Baníku si na nich vždy připsali nejméně jeden titul a další medaile. Jak úspěšný bude pro domácí barvy šampionát v roce 2017?