Jak vidí formu a šanci karvinského týmu na zisk titulu lidé, kteří házené rozumí a třeba ji trénují nebo hrají?

Český reprezentační gólman Martin Galia má doma tři české tituly z dob, kdy karvinský handbal vládl domácí scéně.

„To se s dneškem nedá moc srovnávat. Tehdejší mančaft byl plný výrazných individualit, které se prosadily v reprezentaci i při zahraničních angažmá. Tam byl jasný cíl ten titul získat. Dnešní karvinský tým je naopak nově budovaný, finále je vlastně nadplán, ale o to víc by měli kluci zabojovat, protože taková šance se nemusí opakovat, i když můžou být plány do budoucna seberůžovější,“ upozornil brankářský fenomén Galia.

Šance obou týmů vidí jako vyrovnané.

„Oba týmy jsou si dost podobné, mají kvalitní obrany, výborné brankáře, ve svém středu zkušené borce jako třeba Michal Brůna nebo Honza Stehlík. Myslím, že naši kluci budou chtít vrátit titul po dlouhých osmi letech zase do Karviné. Na domácí zápasy předpovídám plnou halu, podpora diváků bude klíčová,“ zve Galia fanoušky házené z Karviné a okolí do hlediště.

Hajžmanová: Moc to „mým“ klukům přeju

Trenérce Janě Hajžmanové prošla pod rukama v žákovské kategorii většina členů kádru.

„Dokonce i trenéra mužstva Marka Michaliska jsem měla čtyři roky v žákovském týmu. On je stejný ročník jako Roman Farář. Největší osobností je samozřejmě Michal Brůna, ale po něm ke mně přišli další kluci jako Marek Monczka, bratři Mlotkové, Mokroš, Plaček, bratři Užekové, Drzyzga a další. Hodně jich před mnou trénoval buď pan Poncza nebo moje setra Soňa Ortová,“ připomněla trenérka Hajžmanová své trenérské kolegy, kteří se v klubu taktéž dlouhodobě věnují práci s mládeží.

A jak vidí šance Karviné ve finále?

„Bude to těžké. Moc bych to klukům přála, opravdu si to zaslouží. Bude to ale boj, soupeř je velmi silný. I ty plzeňské kluky znám od žákovských kategorií. Rozhodne, kdo do toho dá větší srdíčko,“ míní Hajžmanová.

Podobně to vidí její kolega a trenér mládeže Jaroslav Hudeček, který má na kontě mistrovský titul s Karvinou z roku 2009.

„Pořád na to mám krásné vzpomínky, protože to byl můj první titul vůbec. Nebyli jsme tenkrát v dobré pozici, ale zase se sešla výborná parta, kterou vidím i u té letošní,“ porovnává Hudeček oba celky.

„Našel bych tam hodně podobných atributů jako houževnatost, bojovnost, nasazení. Když to srovnám s týmem z roku 2009, přijde mi to podobné. I Plzeň je ale nesmírně houževnatý tým a také ostřílený, vždyť hraje čtvrté finále v řadě. Šance vidím padesát na padesát,“ tipuje Hudeček.

Tým spoléhá i na fanoušky

Oba tábory se budou opírat o podporu z publika.

„Čekám plné haly, teď je otázka, jak se s tím naši kluci srovnají. Spousta z nich v takové atmosféře nehrála. Abych pravdu řekl, moc jsme nepočítali s tím, že se už letos objevíme ve finále. O to radostnější to ale je,“ přiznal Hudeček.

Pokud mu to časově vyjde, na sobotní zápas se přijde podívat i karvinský primátor Jan Wolf. I on věří, že karvinští házenkáři titul získají.

„Mají fazónu, věřím, že to zvládnou,“ říká Wolf.