Pořádal jej místní Sportovní krasobruslařský klub Karviná za podpory statutárního města Karviná a odjel se coby součást poháru ČKS (Českého krasobruslařského svazu).

Na druhý závod sezony přijelo 85 závodníků především z Moravy a Slezska (Brno, Ostrava, Olomouc, Zlín, Prostějov a další), ale dorazili i zástupci slovenské Žiliny.

„Právě děvčata ze Žiliny nám nabídla užitečnou konfrontaci. Viděli jsme, jakým směrem se ubírá krasobruslení na Slovensku, že mezi žačkami se to již bez trojitých skoků neobejde,“ pravila ředitelka závodu Monika Šimrová.

Letošní Kahanec skvěle zapadl do oslav 750 let města Karviná i 100 let od založení Československa. Za to, že se mohl uskutečnit, vděčí pořadatelé městu i ochotě rodičů, kteří se na organizaci akce podíleli.

V Karviné se soutěžilo v sedmi žákovských kategorií od nováčků až po žačky, a také v kategorii přípravek, kde se představilo dvacet dětí. „Právě na jejich závodech bývá nejlepší atmosféra, protože ty nejmenší přijdou povzbudit rodiče, prarodiče, známí a vytvoří pozitivní divácké klima,“ pochvalovala si Šimrová.

Jubilejní 50. ročník Karvinského kahance.Zdroj: Kraso Karviná

Dobrá nálada panovala i mezi rozhodčími, kteří obdrželi na počest padesáti let fungování závodu upomínkové předměty. Přítomní návštěvníci si zase mohli na nástěnce od organizátorů akce připomenout začátky Kahance a karvinského krasobruslení obecně na dobových fotografiích. „Padesát let je už přece jen vhodná doba k tomu ohlédnout se za historií klubu,“ uvedla Šimrová.

Momentálně má SKK Karviná v závodním družstvu 21 dětí, z toho Aneta Gilová, Laura Kotyzová a Michaela Staníčková jezdí i závody Českého poháru, což je vyšší kategorie oproti závodům ČKS.

„Letos dokonce máme velký počet trenérek a asistentek, ale chtělo by to větší počet dětí,“ uznala Šimrová. Ostatně – klub pořádá každé úterý od 16.45 hodin na zimním stadionu nábor dětí od 4 do 6 let, takže případní zájemci jsou vítáni. „Kdo chce, může se podívat na trenérky našich dětí. Trénujeme už od září,“ upozornila.

Setkání pamětníků

Ale zpět k závodu. Některým dětem jejich závod nevyšel podle představ, ale vzhledem k tomu, že se jednalo pro některé závodníky o první závod v nové sezoně a ta vyvrcholí až v březnu příštího roku, zbývá ještě hodně času na přípravu a úspěšné zvládnutí všech prvků ve volných jízdách.

Ti nejlepší se pak mohou těšit na start na domácím mistrovství. Ambice probojovat se tam mají i někteří karvinští zástupci.

Jubilejní 50. ročník Karvinského kahance.Zdroj: Kraso Karviná

Na Kahanci si z domácích závodníků nejlépe vedly Michaela Staníčková, vítězka v nejmladších žačkách, a Laura Kotyzová, druhá v mladších žačkách.

Simona Krkošková obsadila 3. místo v mladších žačkách B, Aneta Gilová 4. místo v žačkách, Natálie Lewinská 7. místo v mladších žačkách, Sofie Chmúrová 7. místo v nejmladších žačkách a Tereza Kozelková 8. místo v žačkách.

Večer pak ožily na společném setkání začátky karvinského krasobruslení, a to ve vzpomínkách bývalých trenérů a závodníků klubu v čele se zasloužilým mistrem svého oboru Stanislavem Žídkem, ale přítomni byli i Jaroslav Viaček, Reinhold Šturm či Jan Gřešek, kteří patřili k první generaci závodníků a trenérů v karvinském klubu.