Postup do finále mohou stvrdit v neděli doma, kdy v tradiční čas od 10.30 hodin sehrají s Duklou třetí zápas.

Pražané už musí být z karvinské hry bez brankáře „na prášky“. Karviná ji pořád zkouší a pořád jí vychází. „Nač měnit něco, co funguje?“ ptá se logicky trenér baníkovců Marek Michalisko.

Jeho svěřenci této taktické variantě věří. „Samozřejmě ne pokaždé nám to vyjde, ale nebojíme se ji použít za jakéhokoliv stavu. Když něčemu věříte, je nesmysl od toho ustupovat po pár nevydařených akcích,“ vysvětluje Michalisko.

Slezanům v hlavním městě opět vyšel lépe první poločas, v němž si vytvořili pětibrankový náskok. „Bylo důležité, že jsme v poslední čtvrthodině - až tedy na ten závěr, kdy jsme si to jen hlídali - Dukle nedovolili přiblížit se k nám na psychologický rozdíl jednoho gólu, či dokonce ji nechat dorovnat na remízu. Nemo Marjanovič nás v klíčových chvílích podržel a vytáhl důležité zákroky,“ vyzdvihl trenér přínos karvinského brankáře, zatím ústřední postavy série.

Kromě něj se ale ve vynikajícím světle předvedli znovu Jan Užek a také Marek Monczka, kteří hrají v reprezentační formě. „Do repreformy nám ale rostou i další, pozoruji to na hráčích každým tréninkem,“ pochvaluje si trenér HCB.

Karvinští házenkáři si s Duklou poradili i podruhé.

„Byl to během posledních tří měsíců náš šestý vzájemný zápas proti Dukle a není snadné natahovat tu šňůru vítězství. Dukla má velice schopný a perspektivní tým, má v kádru hráče s výbornými individuálními schopnostmi. Ten tým je nebezpečný už teď,“ poukazuje Michalisko na to, že baníkovci musejí proti soupeři hrát pokaždé na maximum, aby uspěli.

V Praze se opírali o střelbu právě Marka Monczky, autora devíti gólů, a také spolupráci matadora Michala Brůny s pivotem Janem Užkem, který se o balony srdnatě bije na brankovišti soupeře. Zatím úspěšně.

„Ve druhé půli jsme podali bojovný výkon, rozhodlo naše nasazení. Tam už nám chyběl v obraně Dominik Solák, který dostal červenou kartu, ale obětavostí všech hráčů jsme ho nahradili. Aby mohly vyniknout individuality, musí hrát celý tým výborně. A to jsme dnes naplnili. Skvělá práce od všech,“ chválil Michalisko.

Jan Užek: Čekám stejnou bitvu

Nejlepší střelec Dukly se sedmi góly Matěj Klíma se také zamýšlel, proč jeho tým zabere proti Karviné vždy až ve druhých poločasech, zatímco v těch prvních nabere gólové manko, které už se mu zlikvidovat nepodaří. „Druhý poločas máme potřebné nasazení i bojovnost, musíme to přetransformovat i do začátku, jinak se s Karvinou hrát nedá,“ ví dobře.

Ačkoliv ve středu se jeho týmu dařilo náskok Baníku stahovat, nikdy nebylo to dotahování stoprocentní. „Nedorazili jsme to. Ona přece jen Karviná má zkušený mančaft a ti klíčoví hráči to brali dost na sebe. Když potřebovali, dali prostě gól,“ ohlížel se Klíma za utkáním.

Největší problémy dělal Dukle v obou zápasech střelecky disponovaný Marek Monczka. Věděl by Klíma, jak na něj? „Myslím, že na něj platí jen agresivní hra. Asi budeme muset ještě přitvrdit,“ pokrčil rameny.

Deseti góly se do sítě Pražanů blýskl Marek Monczka (u míče).

To reprezentant Jan Užek, jeden z pilířů karvinského vítězství, hodnotil výhru z palubovky Dukly s nadšením. „Věděli jsme, že to bude těžké utkání, Dukla nám nedarovala nic zadarmo, ale odehráli jsme tady super zápas a hlavně, že byl vítězný!“ pumpoval rukou po druhé výhře v sérii.

Na dotaz, proč Baníku druhé poločasy tolik nevycházejí, měl originální odpověď. „No nevycházejí… Je to 2:0, takže když nám to bude takhle nevycházet, tak asi budeme spokojení,“ zasmál se. Ocenil, že největší síla mužstva je v souhře všech hráčů. „Když potřebujeme, zabereme. Výborně nám chytá Nemo v bráně, z toho vycházíme,“ pochvaluje si.

Po změně systému mohou baníkovci sérii uzavřít doma, což dřív nešlo. Považuje to Užek za velkou výhodu? „V neděli ale čekáme stejnou bitvu, jako byly ty dvě předchozí. Ale samozřejmě do toho půjdeme s tím, abychom sérii ukončili a to také uděláme,“ burcuje spoluhráče i karvinské fanoušky, aby na třetí duel série dorazili v co nejhojnějším počtu.

Dukla Praha – Baník Karviná 28:29 (12:17)

Sled: 2:2, 5:4, 5:7, 8:9, 10:13, 11:17, 14:18, 16:20, 20:21, 21:25, 24:26, 26:29. Rozhodčí: Frieser, Kavulič. Sedmičky: 4/1:6/6. Vyloučení: 2:8. ČK: 45. Křístek – 30. Solák. Diváci: 300. Stav série: 0:2.

Nejvíce branek Dukly: Klíma 6/1, Sviták 5, Režnický a Jeníček po 4.

Karviná: Marjanovič, Mokroš – Monczka 9/6, Jan Užek 5, Brůna 2, Piatek, Solák 3, Nantl, Chudoba, Zbránek 4, Nedoma 3, Čosik 3, Jiří Užek, Plaček, Mucha, Noworyta. Trenér: Michalisko.