„Poslední dva roky jsme byli v Chorvatsku, teď jsme to změnili na Slovinsko a účel to splnilo. Hlavně jsme narazili na špičkové soupeře, které často nepotkáváme,“ upozornil trenér baníkovců Marek Michalisko.

Jeho svěřenci se s pořadatelským Celje a také chorvatským Záhřebem, což jsou pravidelní účastníci Ligy mistrů, prali statečně, nakonec na vyspělé protivníky nestačili, ale zkušenost to byla velice přínosná. „I proti těmto silným soupeřům jsme měli dobré momenty. Zkoušeli jsme si nové složení obrany, jsem spokojený se změnami obranných systémů. Odzkoušeli jsme si, co jsme potřebovali,“ bral Michalisko porážky s nadhledem.

„Slovinská a vůbec někdejší jugoslávská házenkářská škola je mi blízká. Ty mančafty jsou prakticky všechny velmi dobře poskládané, i ty druholigové. Prověří vás v obraně i v útoku. Ve Slovinsku je handbal nesmírně populární, kromě toho jsme se utkali se soupeři evropského formátu. Bylo vidět, že i když je to příprava, jsou někde jinde než my, ale pravidelnou konfrontací s nimi se můžeme posouvat kupředu,“ míní Michalisko.

Kuvajtští rozhodčí už prosím ne

Jedinou kaňkou na turnaji v Celje byli kuvajtští arbitři, kteří trávili čas ve Slovinsku na školení. „Nevím, jak se tam dostali, jestli tam byli v rámci nějakého programu z evropských peněz, ale přišlo mi, že ani neuměli pravidla. Souběžně s naším turnajem probíhal v Celje i turnaj mládeže a ten řídili také. Všechny týmy s nimi vyslovily nespokojenost a vlastně to poznamenalo i náš turnaj,“ přibližoval Michalisko.

Po úvodní porážce s domácím RK Celje Pivovarna Laško 21:33 se baníkovci střetli s chorvatským RK Zagreb. Po poločase 14:10 pro Chorvaty odešel soupeř na protest proti rozhodování kuvajtských arbitrů ze hřiště. „Přišel za námi do kabiny chorvatský trenér a omlouval se, že už na to nemá nervy. Den předtím si protrpěl jiný zápas. Chápali jsme to, protože i my jsme se spoustě výroků rozhodčích v našich zápasech divili. A třeba srbské Dinamo Pančevo z turnaje odjelo,“ kroutil hlavou Michalisko.

„Kontakty na soupeře ale máme a dohodli jsme se, že si v budoucnu zahrajeme v rámci přípravy. Jen už bez kuvajtských arbitrů,“ usmál se Michalisko.

Zhodnotil i samotné zápasy. „Výsledek proti Celje je možná příliš krutý. Soupeř nás přehrával, ale ne zase o tolik. Tam jsme vyloženě dojeli na promarněné šance. Hlavně naše křídla pravidelně troskotala na výborných gólmanech. S Chorvaty jsme za ten poločas stihli dobrý výkon v obraně, pokud bychom takto hráli v extralize, budu maximálně spokojený. Tam kluci kmitali neskutečně. Hráli jsme ještě s Vídní, se kterou jsme se potkali v přípravě už podruhé. I to byl dobrý test, byť jsme prohráli o branku,“ rekapituloval Michalisko turnajové zápasy.

Využili i termály

Kromě toho pak baníkovci odehráli ještě další tři duely - s prvoligovými Mariborem a Gradcem, a druholigovou Ptují. „Utkání s Mariborem pro nás skončilo nestandardním skóre 18:18. Obvykle se dostaneme k hranici třiceti branek, ale v tomto zápase oba týmy neskutečně dřely v obraně. S Ptují jsme chtěli dát příležitost mladým hráčům, ale přísnější měřítko snesl jen David Růža. V poločase jsme prostřídali, aby výsledek neskončil nelichotivě, a nakonec jsme skóre minus pět otočili. Na závěr proti Gradci jsme odehráli dobrý zápas v útoku. Soupeři měly týmy skvěle složené, měly tam i několik cizinců a bylo to pro nás velmi přínosné, stejně jako celé soustředění,“ ohlížel se Michalisko za závěrečnými dny přípravy.

Baníkovci bydleli zhruba 20 kilometrů od Celje v lázeňském středisku Zreče, kde využívali místní termální lázně včetně bazénů, vířivek a posiloven. „Ty zápasy šly rychle za sebou, takže jsme volili i relaxaci, abychom únavu rychle vstřebali,“ popisoval Michalisko.

V posledním týdnu před startem extraligy už Karvinští jen pilují poslední taktické záležitosti. „Věřím, že nás ty zápasy na domácí soutěž připravily adekvátně. Viděli jsme v akci všechny hráče širšího kádru, hlavně nové posily, a jsme spokojení,“ uzavřel Michalisko. 

PŘÍPRAVA VE SLOVINSKU

Turnaj: Celje Pivovarna Laško – Baník Karviná 33:21, Fivers Vídeň – Baník Karviná 27:26, RK Zagreb – Baník Karviná 14:10 poločas, nedohráno

Další zápasy: Baník Karviná – Branik Maribor 18:18, Baník Karviná – Drava Ptuj 28:24, Baník Karviná – Slovenj Gradec 25:22.