V Rock Point Českém poháru dospělých a také Českém poháru mládeže v boulderingu, který se uskutečnil o víkendu v Jeseníku, brali samá vítězství.

Jak známo, sportovní lezení aspiruje na trvalé přijetí do rodiny olympijských sportů a pro letní olympijské hry v Tokiu v příštím roce bylo mezinárodním olympijským výborem dokonce do programu zařazeno. Zatím jen pro tyto hry. Českým nadějím, i těm z regionu, se tak naskýtá šance, jak se letní olympiády zúčastnit.

Markéta Janošová zase vyhrála mezi dívkami do 14 let.Zdroj: Monika Brkalová

Pohár v Jeseníku byl zároveň nominačním závodem do české reprezentace. Proto také stavitelé boulderů (cesty bez jištění lanem) postavili náročné technické trasy. „Pro závodníky byly připraveny čtyři široké profily o různých sklonech, na kterých zkušení stavěči pod vedením Viléma Chejna připravili závodníkům opravdu vydatné a někdy i zapeklité krokové variace,“ přiblížil předseda jesenického horolezeckého oddílu a ředitel závodu David Migal.

K nejúspěšnějším klubům v republice patří mezi jinými také Baník Karviná, který v Jeseníku dosáhl na čtyři prvenství.

V kategorii chlapců do 16 let zvítězil Adam Adamovský, v kategorii dívek do 16 let pak talentovaná Markéta Janošová. V dívkách do 20 let byla nejlepší Eliška Adamovská, která už soutěží i mezi ženami a také v této kategorii byla v Jeseníku nejlepší.

Už samotnou kvalifikaci zvládla nejlépe ze všech. „Paradoxně jsem se necítila nejlépe, nebyla jsem dostatečně rozlezená, ale v samotném závodě už se mi lezlo dobře,“ poznamenala po finále.

Adamovská zvládla všechny čtyři cesty bravurně, stejně jako ona si dobře vedla další Eliška – Bulenová, která také absolvovala všechny čtyři bouldery, akorát na více pokusů, a proto skončila druhá za o dva roky starší Adamovskou.

Závodnice měly mezi cestami vždy pětiminutový odpočinek. „Před poslední cestou jsem věděla, že Eliška (Bulenová) poslední čtvrtou cestu zvládla a musela jsem se hodně soustředit, jelikož jsem tušila, že moc pokusů na zdolání boulderu nedostanu. Naštěstí se to povedlo na první pokus,“ popsala Eliška Adamovská svou cestu za prvenstvím.

A jaké má letošní cíle? „Nominovat se v juniorkách i ženách do reprezentace, a to jak na laně, tak v boulderingu. Největším cílem je letos mistrovství světa juniorů,“ pravila spokojená Havířovanka.

VÝSLEDKY

Muži: 1. Jakub Konečný (HO Lipník n. B.), 2. Martin Stráník, 3. Štěpán Stráník (oba HK Choceň).

Ženy: 1. Eliška Adamovská (Baník Karviná), 2. Eliška Bulenová (GTM Praha), 3. Lenka Slezáková (Vertikon Zlín).

Junioři: 1. Jakub Skočdopole (HO Lipník n. B.), 2. Šimon Potůček, 3. Štěpán Potůček (oba Vertikon Zlín).

Juniorky: 1. Eliška Adamovská (Baník Karviná), 2. Jana Ondřejová (Sokol Brno), 3. Lenka Slezáková (Vertikon Zlín).

Chlapci: 1. Ondřej Slezák HK Rožnov p. R.), 2. Albert Musil (LezeTop Písek), 3. Jan Vopat (VP climbing servis)

Dívky: 1. Eliška Bulenová (GTM Praha), 2. Michaela Smetanová, 3. Tereza Širůčková (obě HUDY Stěna Brno).

Chlapci B: 1. Adam Adamovský (Baník Karviná), 2. Ondřej Mázl (Spartak Vrchlabí), 3. Mikuláš Patrik (GTM Praha).

Dívky B: 1. Markéta Janošová (Baník Karviná), 2. Anna Ludmila Hrbáčová (Sokol Brno), 3. Martina Dušánková (HK Lanškroun).