Srbové měli v úvodním kole volný los, takže to pro ně bude v pohárové Evropě letošní premiéra, kdežto Baník si v prvním kole musel poradit s izraelským Cholonem, byť hrál dvakrát doma, což nyní nejspíš nehrozí.

„Srbové mají házenou rádi, zvlášť v Niši, což je v Srbsku taková mekka házené. Pochybuji, že by se vzdali domácího utkání před svými výbornými fanoušky. V Niši se koná i řada reprezentačních zápasů, právě kvůli atmosféře,“ přibližuje srbský brankář karvinského Baníku Nemanja Marjanović, který se tak podívá domů, byť jde úplně o jiný region, než kde má domov.

„Já bydlím kousek od Bělehradu, Niš je položena o dost níže, ale samozřejmě se těším. Ovšem nevím, jestli mě přijede do Niše podpořit rodina nebo nějací známí. Zatím je brzy,“ dodává.

Pro mladé hráče Baníku to každopádně bude skvělá škola. „Pohárové zápasy hrajeme proto, abychom se něčemu přiučili. Karviná v Evropě chyběla osm nebo devět let, jsme posledním týmem, který hrál Ligu mistrů, a klub musí zase nabrat pravidelnou konfrontaci s evropskými celky,“ upozorňuje v Karviné populární Nemo.

Na zákroky Nema budou Karvinští opět spoléhat.Zdroj: Ivo Dudek

Srbská škola je jiná než ta, kterou předváděli Izraelci. „Také je ale jiná, než na jakou jsme zvyklí z české extraligy. Hraje se jinak, i Niš má tým sestavený z vysokých urostlých hráčů. Vím, že srbským klubům se v posledních letech nevyhnuly finanční problémy, ale Niš skončila v poslední sezoně třetí a loni byla druhá, takže se asi vrací na přední místa v srbské nejvyšší soutěži,“ míní Marjanović.

Železničáři dokonce předloni vyhráli základní část srbské superligy, nakonec skončili druzí za tuzemskou jedničkou posledních let Vojvodinou Novi Sad. Předním týmem posledních let je v Srbsku i Dinamo Pančevo, se kterým se Karvinští mohli v létě utkat, kdyby Srbové z přípravného turnaje v Mariboru neodjeli. Škoda.

Datyně vytěžily z těžkého domácího terénu tři body.
Tři body z rozbitého hřiště

I tak se Karvinští v letní přípravě na turnaji v Celje utkali s týmy z Balkánu, především zápas s chorvatským RK Záhřeb byl užitečnou zkušeností. „Dvacet minut jsme hráli skvěle proti pravidelnému účastníkovi Ligy mistrů. Musíme myslet pozitivně a věřit, že je v našich silách Niš porazit. Posunout to může hlavně naše reprezentanty Honzu Užka, Dominika Soláka, Honzu Zbránka a další adepty reprezentačního dresu,“ burcuje spoluhráče Nemo.

Termíny zápasů jsou stanoveny na 16. či 17. listopadu pro první zápas, a 23. či 24. listopadu pro odvetu. Karvinští začínají venku.

Těšíňané přišli v Krnově o vyloučeného Sebastiána Zogatu (vlevo) a nakonec neuspěli.
Kolaps v Krnově. Místo výhry veze Těšín domů trojku
Ve Fakultní nemocnici Ostrava stihl Karel Gott pokřtít před zraky nemocných dětí kalendář.
VIDEO: Jiří Krušina zazpíval jsem Karlu Gottovi v autě