V půlce září čekal nejúspěšnější závodníky turistických závodů druhý vrchol sezony. Po červnovém mistrovství ČR se vytvořila soupiska reprezentace, která měla dokázat převahu českých sportovců nad slovenskými na Mezinárodním mistrovství v turistickém závodě. Vždyť od roku 1994, kdy tato série závodů vznikla, se našim východním sousedům ve vzájemném měření sil nepodařilo zvítězit ani jednou.

Tentokrát udělali naši soupeři vše pro úspěch slovenské reprezentace. V místě závodů, v Nesluši u Kysuckého Nového Mesta, proběhlo v červnu i druhé kolo Slovenského poháru. Dva týdny před mezinárodním mistrovstvím zase v Košicích samotné mistrovství Slovenska. Místní závodníci patří k nejúspěšnějším na Slovensku.

Závody se uskutečnily podle soutěžního řádu a pravidel, která se v některých případech liší od pravidel platných v Česku. „Naši závodníci se zodpovědně připravovali, ale asi nikdo nečekal, jakou loterii z jinak velmi dobře připravených závodů udělá počasí. Na startovní průkazy byl použit velmi dobře vypadající materiál, ale bohužel jen málo odolný vodě," zasmál se Jiří Vilhelm, trenér orlovských závodníků a účastník české výpravy.

Třicet minut po zahájení závodů začalo pršet. Napřed to byl jen mírný déšť, který dovolil kategorii mladších žáků dokončit závod bez větších problémů. Pak ale začalo pršet vydatně. Do stále hustějšího deště se v minutových intervalech vydávali další a další závodníci od těch nejmenších devítiletých až po veterány.

Startovní průkazy, do kterých rozhodčí zapisují výsledky na jednotlivých stanovištích, a především sami závodníci zaznamenávají odpovědi na testové otázky z oboru znalostí dřevin, turistických značek a hlavních měst EU, se závodníkům postupně měnily v rozmoklou hmotu. Většina závodníků si sice pořídila nějaký druh obalu na průkazy, ale při zápisech na trati se jim nedařilo udržet průkazy suché. A tak nakonec o výsledku rozhodovala intenzita deště v průběhu závodu.

Rozhodčí ve výpočetním středisku se sice snažili získat z průkazů potřebné informace, ale z některých to prostě při nejlepší vůli nešlo. Po ukončení závodu všem trvalo ještě dvě hodiny, než dospěli k výsledkům. Hlavní rozhodčí se striktně držel pravidla, že závodník, který odevzdá průkaz s nečitelnými údaji, je diskvalifikován, a tak z původně 174 zúčastněných bylo nakonec 67 sportovců diskvalifikováno.

„Nic podobného jsem ještě za těch třicet let, co se závodům věnuji, nezažil," dodal Vilhelm. Pro dokreslení situace přidal perličku - kategorie starších dorostenců neměla vítěze. Všichni totiž byli diskvalifikováni…

Další kategorie dopadly jen o něco lépe. U mladších dorostenek úspěšně dokončila závod jediná, neboť se jí podařilo přinést průkaz vcelku a třeba ze třinácti mladších žákyň se ve výsledkové listině objevily jen dvě.

Hana Gabzdylová (uprostřed) se stala mezinárodní mistryní mezi žákyněmi.

A jak si s přírodou poradilo deset orlovských závodníků? Nejmladší žáci sice dopravili průkazy vcelku, ale neorientovali se dobře v rozmístění testových otázek, takže skončili až v poslední třetině startovního pelotonu. Dalších pět závodníků KČT Orlová ve starších kategoriích bylo diskvalifikováno.

I přes nepřízeň počasí se ale třem závodníkům Orlové podařilo získat medaile. V kategorii žákyň 13-14 let zvítězila a mistryní se stala Hana Gabzdylová, mezi žákyněmi do 10 let obsadila druhé místo Barbara Solichová a konečně v žácích 11-12 let skončil na třetí pozici Jan Kůrka.

Česká výprava nakonec získala 15 medailí (devět zlatých), zatímco slovenská jen sedm medailí (čtyři zlaté). Příští ročník MMTZ se bude konat opět v ČR, a to v blízkém Bílovci, který má s podobnými závody bohaté zkušenosti. Snad se tentokrát počasí umoudří a něco podobného jako na Slovensku se opakovat nebude.