Posledním medailistou byl Ondřej Polívka v roce 2004, který tak nastartoval svou úspěšnou kariéru, ozdobenou titulem mistra Evropy. Soutěží se ve třech disciplínách – plavání, běhu a střelbě. I proto je konkurence obrovská, jelikož právě do té doby, než se přidají další disciplíny, závodí ve všech zemích nejvíce sportovců a na kontinentální šampionát se probojují jen ti nejlepší.

O to cennější je výsledek šestnáctiletého člena Sportovního centra v Bystřici nad Olší Marka Grycze, který se pohybuje mezi rodným Třincem a Českým Těšínem.

Marek v běloruském Minsku vybojoval v moderním pětiboji své kategorie skvělé druhé místo. Úspěch zvýraznila také stříbrná medaile družstva, ve kterém Marka doplnili celkově devátý Martin Vlach z Kladna a šestadvacátý Vojtěch Hercík z Mladé Boleslavi.

Marek začal vynikajícím osobním rekordem v plavání. Na padesátimetrovém bazéně dosáhl času 2:08,6, což je průměrný čas dospělých pětibojařů mezinárodní úrovně. Mezi 56 startujícími se zařadil na průběžné 12. místo a do kombinované disciplíny, ve které se běží tři osmisetmetrové okruhy a mezi nimi třikrát střílí, vybíhal se ztrátou 24 sekund na vedoucího a později vítězného Rusa Stěpačeva.

Krátce po startu závodníci absolvují první střeleckou položku, ve které, stejně jako ve dvou dalších, je jejich úkolem zasáhnout pět terčů. Ve chvíli, když se jim to při neomezeném počtu výstřelů podaří, mohou pokračovat v běhu. Markovi k tomu stačilo šest pokusů a rázem se vyhoupl na místo sedmé, když se „prostřílel" před soupeře, kterým střelba trvala déle. Někteří stříleli nepřesně, někteří pomalu, avšak Grycz zvolil způsob „přesně a rychle".

Při prvním běžeckém okruhu udržel svou pozici a díky přesné a rychlé střelbě opět na šest ran ve druhé položce předstihl další tři soupeře, takže druhé kolo již běžel na dohled pódiovému umístění. A protože i v této kombinované části byl dobře připraven, opět udržel svou pozici.

Při poslední, nejtěžší položce, kterou všichni pětibojaři absolvují ve velké únavě a při vysoké tepové frekvenci, sice minul první dva výstřely, ale dalších pět bylo znovu přesných, což znamenalo posun až na druhé místo, které v dlouhém finiši udržel před dotírajícími soupeři.

Z jeho počínání je tak první individuální medaile z vrcholné akce v šestnáctileté historii bystřického klubu, který byl založen v roce, kdy se Marek narodil – 1997.

Ivo Konvička