„Naši mladí se vytáhli a přivezli domů celkem dvaadvacet medailí,“ pochlubil se první muž českotěšínského juda Luboš Wiejacki.

Na mistrovství Euroregionu Beskydy v Raškovicích dorazily tři stovky závodníků z celého Česka, k tomu Poláci a Slováci a v této konkurenci se nenechal zahanbit ani Těšíňané. Eva Kuricová zaváhala během celého turnaje jen jednou a to ji vyneslo krásnou stříbrnou medaili. Jana Kolondrová a Matěj Lederer skončili po absolvování tuhých bojů shodně třetí.

Na další turnaj vyrazili judisté do nedalekého Třince na tradiční Malou cena Třince pro benjamínky a mladší žáky, kde rovněž nechyběli závodníci z Polska a Slovenska. Eva Kuricová zde získala stříbro, Jan Kuric a Matěj Lederer pak bronz.

V polském městě Żory se v krásné moderní sportovní hale konal první mezinárodní turnaj série Grand Prix Żory 2018. „Musím uznat, že turnaj byl skvěle organizovaný a kromě několika tatami nechyběl v prostorné hale třeba dětský koutek a další atrakce,“ informoval Wiejacki.

Těšíňané, včetně dvou nováčků, bojovali odvážně a po vyrovnaných bojích si všichni vybojovali medaile. První místo patřilo po zásluze Evě Kuricové, která deklasovala všechny své soupeřky, sestrám Kiszovým (Sofii a Melánii) patřilo shodně stříbro a Matěj Lederer si vybojoval bronz.

V pondělí 12. března byli judisté pozváni do Základní školy Pod Zvonek, aby v rámci akce „Zdravý životní styl“ ukázali dětem něco z juda, které je mezinárodní organizací UNESCO doporučeno jako nejvhodnější sport pro děti. „Učí je vzájemnému respektu, sebeovládání, bojovnosti, trpělivosti, úctě k soupeři, umění přijmout prohru a umění vítězit. Také podporuje všeobecný fyzický rozvoj, kde se harmonicky doplňuje složka fyzická a složka výchovná,“ přiblížil Luboš Wiejacki.

Děti se v Těšíně dozvěděly něco z historie tohoto sportu, mohly shlédnout ukázky juda v postoji i na zemi a závěrem si také mohly mnohé věci vyzkoušet v praxi. „Dětem se to líbilo, takže není vyloučeno, že si tuhle akci v budoucnu zopakujeme,“ dodal Wiejacki.

Martin Adamiec nastupuje do chvatu.

Další závody v Polsku se konaly v Sosnowci, kde to už Těšíňané dobře znají, neboť tam jsou jako doma. V další silné konkurenci tří stovek závodníků z více než třiceti českých, slovenských a silných domácích polských oddílů se těšínské judo vydalo reprezentovat sedm závodníků. Opět si všichni z nich přivezli domů poctivě vybojované medaile.

Jan Kuric a Jana Kolondrová své váhovky vyhráli, Tereza Kavalíková, Christian Frater, Eva Kuricová a Martin Adamiec skončili druzí a Matěj Lederer třetí. Jen škoda, že někteří si lepší umístění zkazili vlastními chybami.

Poslední dva březnové turnaje se konaly v jeden den, takže se těšínská ekipa rozdělila na dvě skupiny. Jedna odjela do Karviné, kde si Jan Kuric na Velikonočním turnaji dětí vybojoval třetí místo.

Druhá skupinka ve složení Eva Kuricová, Dorotka Stanková, Nikola Uhlíková a Christian Frater odjela na Malou cenu Bohumína pro benjamínky. Někteří nejmenší zde absolvovali své první závody, a proto jednotlivá utkání provázely i slzičky. Nakonec vše dobře skončilo a dokonce si všichni závodníci odvezli medaile. Eva Kuricová znovu zvítězila, ostatní obsadili shodně druhá místa.

„Na dort pro nejúspěšnější oddíly jsme vzhledem k naší početní účasti nedosáhli, takže jsme se všichni potkali v cukrárně, kde jsme naše výsledky řádně oslavili,“ zakončil s úsměvem Luboš Wiejacki.