Teprve desetiletá členka TJ Slavoj Český Těšín Terezie Houšková si na nedávném republikovém šampionátu v krasobruslení v Brně odbyla skvělou premiéru.

Malá Terezka prožila velmi smolnou loňskou sezonu i úvod té letošní. „Po tvrdém tréninku, nácviku nové choreografie, ušití nového kostýmu a cvičení v něm, musela přerušit prakticky celou závodní sezonu pro operaci slepého střeva. Letos měla zase problém s bradavicemi na chodidlech, takže trénovala s bolestmi a po odstranění bradavic musela čtrnáct dní vynechat úplně,“ objasňuje úvodem místopředseda českotěšínského Slavoje Pavel Wojtyla.

Terezka dokázala velkou pílí své tréninkové manko smazat, kvalifikovat se na MČR žactva a dokonce na něm získat stříbrnou medaili. „Je to zatím vrchol mé kariéry. Na jiných závodech už jsem sice byla první, ale mistrovství republiky je nejvíc,“ usmívala se po zisku stříbrné medaile Terezie Houšková. „Na republice startovala vůbec poprvé,“ doplnil její otec Robert Houška.

A jak své vystoupení hodnotila? „Jelo se mi dobře, ale rezervy tam jsou, třeba lutz s toeloopem nebo piruety,“ přiznává Terezka.

Na krasobruslení se dala proto, že její teta Marie Kusáková závodně bruslila a svým způsobem ji hodně ovlivnila. „Líbilo se mi, jak bruslí, tak jsem to chtěla také zkusit. Krasobruslení mě baví,“ říká.

Kromě zábavy je ovšem také potřeba trénovat. Tvrdě trénovat. „Každý den máme něco. Balet, led, suchá příprava,“ vypočítává krasobruslařská naděje.

Českotěšínský klub zažívá v poslední době díky trenérům Michalu Matlochovi a Lukáši Rakowskému, známým českým krasobruslařům, úspěšné výsledky. „Podle mě je velkou výhodou dětí v klubu to, že oba trenéři jim dovedou na ledě názorně předvést, jak který skok má vypadat a co se budou děti zrovna učit. Vždyť oba teprve nedávno ukončili závodní kariéru,“ míní Robert Houška.

A jaké cíle si jeho dcerka dává pro další sezonu? „Chtěla bych vylepšit dvojité skoky, hlavně axela, a naučit se nějaké trojité. Do budoucna bych ráda vyhrála mistrovství republiky,“ svěřila se Deníku stříbrná medailistka z posledního šampionátu.