Mimořádně silně obsazený turnaj s 262 závodníky z Maďarska, Ukraiiny, Slovenska, Polska a Česka umožnil karvinským borcům porovnat své kvality se špičkovými reprezentanty zúčastněných zemí, zastupujícími různé styly bojových umění.

„Soutěžilo se nejen v našich tradičně silných disciplínách, ve kterých držíme krok s evropskou špičkou, jako jsou kata a kickbox semikontakt, ale i v grapplingu, mix kumite či combat kong sao," přibližoval hlavní instruktor karvinského klubu Jaroslav Szweda.

Portfolio disciplín turnaje umožňovalo prověřit borce komplexně jak v technických, tak i plnokontaktních disciplínách, kterou je bezesporu právě disciplína open combat kong sao.

Oceněný nejúspěšnější závodník turnaje Marek Szweda (vpravo) s trenérem a otcem Jaroslavem Szwedou.

Příprava bojovníků SKFC na turnaj probíhala v nově zrekonstruovaném gymu, který díky spolupráci s Obchodní akademii Karviná, grantovým programům města Karviné a Nadaci OKD bylo možno dotáhnout během letních prázdnin do esteticky i funkčního stavu upraveného potřebám zaměření na výcvik bojových umění a fitness.

„Ovšem díky rekonstrukci a prázdninám jsme na přípravu měli pouze sedm týdnů, takže jsme ladili formu intenzivními a speciálně zaměřenými tréninky až pětkrát do týdne. Pro rodiče a naše juniory to kladlo hned na začátku školního roku vysoké nároky na jejich čas a skloubení školních povinností, tréninků a volna. Proto jim patří velké poděkování za jejich účast. Bez spolupráce rodičů a trenérů bychom v tak krátkém čase neměli možnost na všem zapracovat a připravit naši mládež na tento turnaj," upozornil Szweda.

Dosažené výsledky však byly všem dostatečnou odměnou za měsíc a půl náročného programu. Karvinští bojovníci nasbírali celkem 13 medailí, a to je rekordní počet pro klub, který zrovna nepracuje s masovou členskou základnou nebo talentovanou mládeží a ani se na závodní činnost vyloženě nezaměřuje.

„Díky individuálnímu přístupu jsme však schopni vycvičit každého zájemce a jen on sám si nastavuje své limity a cíle. Pracujeme jako uzavřený klub dle tradic kung fu, kde si každý nově příchozí musí získat důvěru u instruktorů a plnoletí navíc do klubu, pokud nemají doporučení stávajícího člena, musí doložit výpis z trestního rejstříku, protože předávané dovednosti mohou být zneužity nevyzrálými adepty a my za své svěřence cítíme zodpovědnost. V případě porušení stanov klubu se s dotyčným ihned rozloučíme. Bohužel s takovým přístupem se v našem městě setkávám zřídka a přitom by to mělo být samozřejmostí," vysvětluje jednu z nejdůležitějších zásad karvinského klubu Jaroslav Szweda.

Shaolinská hůl vynesla stříbro

V disciplíně kata beze zbraně (juniorka do 12 let) se hned na prvním turnaji Josephina „Tygřice" Viktorová umístila na třetím místě s formou draka, doplněnou o akrobatické prvky. Odstartovala tak medailovou smršť Karviné, která přišla vzápětí.

Vítězný Filip Filipek předvádí šaolinskou hůl.

Pak se o titul v sestavách (kata) pokoušela obě dvojčata. Denis Filipek jakožto obhájce titulu předváděl formu tygra, jeho bratr Filip nasadil pro tuto soutěž formu draka doplněnou o náročné kombinace kopů.
Nakonec zvítězil drak nad tygrem, a tak si bratři prohodili umístění z loňska, Filip dostal zlato a Denis nakonec bronz.

„U Denise se v rozstřelu o stříbro projevil výpadek v tréninku kvůli silné viróze, kdy ještě čtrnáct dnů před závodem ležel na JIPce a svoji kondičně náročnou formu neudýchal. Nicméně v disciplíně kata se zbraní, kde si bráchové připravili formu ‚shaolinská hůl' obstál lépe právě Denis, který obsadil opět bronzovou příčku," informoval Szweda.

Oba bratři spolu s Markem Szwedou v disciplíně synchron kata předváděli kombinaci forem geparda a draka a s přehledem získali zlato.

Marek Szweda exceloval

Marek pak v seniorských kategoriích doslova exceloval. V kata beze zbraně získal formou „black tiger" s přehledem zlato, forma „shaoliská hůl" mu vynesla stříbro. První den soutěže se ještě junioři měřili v disciplíně kickbox semicontactu ale David Juchelka, Mirek Berčík ani David Kormanec do semifinále jako nováčci nepostoupili.

Zato Jan Vlášek překvapil. V kategorii do 40 kg se probojoval do finále a díky radám trenéra byl schopen využít svých dynamických a přesně načasovaných kopů. Vždy bodoval bočním kopem, kterým nachytával útočícího soupeře a ve finálovém duelu si zajistil vítězství hákovým kopem na soupeřovu hlavu.

Rovněž Denis Zipser potvrdil svoji rostoucí formu a od loňského bronzu si ve váhovce do 50 kg polepšil na stříbrnou příčku.

Druhý den turnaje patřil seniorům a taky plnokontaktním disciplínám. V semicontactu do 75 kg startoval Robin Viktora, který se v silně obsazené váhovce těsně neprobojoval do semifinále.

Marek Szweda provádí high-kick.

V grapplingu zkoušel své dovednosti Aleš Kafka, ale na semifinálový zápas proti ostřílenému polskému borci to nestačilo.

V semicontaktu za seniory do 70 kg se hladce probojoval Marek Szweda až do finále. To rovněž vyhrál, a to dokonce technickým KO a to i přesto, že v poslední minutě zápasu si při kopu natrhl sval a v podstatě dokončil zápas na jedné noze. Nakonec byl po zásluze oceněn pohárem pro nejlepšího technika v kategorii semicontact.

Marek si rovněž vyzkoušel disciplínu mix kumite, která se skládá ze tří kol. První představuje kickbox semicontact, druhé kolo je zápas (porazy a hody) a ve třetím grappling (boj na zemi). I v této disciplíně se Marek Szweda probojoval do finále, ale na polského borce nestačil. Nicméně i stříbro je výborným počinem.

„Z pohledu hlavního trenéra musím letošní sezonu 2013 hodnotit jako nejúspěšnější v historii klubu. Na mezinárodní scéně jsme získali dvanáct zlatých, čtyři stříbrné a také čtyři bronzové medaile, k tomu dva poháry za nejlepšího juniora a seniora turnaje. Všem, kteří nám k těmto úspěchům pomohli a podpořili nás, patří naše díky," prohlásil na konci sezony Jaroslav Szweda. Zejména vypíchl grantový program města Karviné a příspěvek od Nadace OKD „Srdcovka". Díky oběma projektům byl klub schopen připravit v kvalitním zázemí karvinského gymu své závodníky na mezinárodní podniky.