Vydal se tak ve stopách svého otce Tomasze, jenž šampionát ovládl několikrát v minulosti. Mendrek přitom ve finále hrál už potřetí, předchozí dvě bitvy o zlato ale prohrál. „Jsem rád, že se potvrdilo pravidlo: do třetice všeho dobrého. Měl jsem z toho obrovskou radost a moc si toho vážím,“ říká.

Nebál jste se, že byste mohl prohrát i třetí finále?

Vůbec jsem si to nepřipouštěl, soustředil jsem se kolo od kola. Věřil jsem, že když budu připravený tak, jak mám, tak by to mohlo vyjít.

Co pro vás ten titul znamená?

Je pro mě jedním ze splněných cílů a velkých snů na mé cestě kariérou. Bojovat doma o titul, to je pro mě velká čest.

close Adam Mendrek vybojoval republikový titul. info Zdroj: Lenka Johánková zoom_in

Je to pro vás dosavadní největší úspěch?

Seniorská kategorie, to je úplně něco jiného, než mezi juniory. Je to můj největší úspěch, kterého jsem vždy chtěl dosáhnout. Konečně jsem mistrem republiky.

V semifinále jste narazil na vycházející českou hvězdu Jana Loudu. Byl to náročný souboj?

Vracel se po autonehodě a klobouk dolů před tím, co dokázal. Pro badminton je skvělé, že nás je ve špičce víc. Je velmi kvalitní hráč, navíc levák, mně se však povedlo navodit atmosféru, jakou jsem chtěl, a má hra v tomto náročném zápase platila.

Ve finále jste narazil na veterána Jana Fröhlicha. Věřil jste si na něj?

Jeho výkony byly velkým překvapením, vždyť startoval na divokou kartu. Znám jej dlouho a mám k němu velký respekt i úctu. I když se ve druhém setu zranil a vzdal, tak mám velkou radost z toho, jak jsem utkání zvládl a jakým stylem jsem ovládl první set.

Nemrzelo vás, že jste si nevychutnal radost z vítězného míčku?

Takto to neřeším, důležité pro mě je, že jsem vyhrál. V prvním setu jsem odvedl maximum a měl jsem obrovskou radost ze hry. I když vzdal, tak to mou radost nepokazilo a titul jsem si na kurtu náležitě užil.

Napodobil jste svého otce. Je váš titul o to cennější?

Je to obrovská satisfakce, prostě krásný pocit. Táta s bráchou byli dojatí, jsem rád, že jsem to mohl uhrát i před nimi.

Co vás nyní čeká?

Budu kvalitně a pokorně trénovat dál. Mou vysněnou metou je olympiáda a já věřím, že se to může povést. Moc se na to všechno těším, bude to nová zkušenost. Jsem připraven jí čelit a bojovat.