Basketbalistky si z půdy soupeře přivezly jedno vítězství, takže na vlastní palubovce v sobotu a neděli útočily na postup do kvalifikace, což byl předsezonní cíl družstva. Povedlo se. Mladé Havířovanky nedaly soupeřkám šanci, po dvou stobodových debaklech vyhrály sérii 3:1 a za čtrnáct dní budou usilovat v baráži o extraligu o to, aby už pro věkovou kategorii juniorek (do 19 let) vybojovaly pro Havířov nejvyšší soutěž.

Basketbalistky Havířova (v bílém) přešly přes Brandýs do kvalifikace o extraligu.

Trenérka talentovaných děvčat Iveta Rašková mohla být na svůj tým právem hrdá. „Dneska (v neděli – pozn. aut.) sice Brandýs trošku vzdoroval, ale my jsme už připomínaly rozjetý vlak, který se těžce zastavuje," pousmála se. Lepší vyvrcholení domácí sezony si nemohla přát. „Byl to náš poslední domácí zápas. Kvalifikaci odehrajeme venku a ta už se vztahuje jakoby do další sezony. Vlastně jsme letos v domácím prostředí prohrály jen jednou," vybavila si Rašková porážku od Pardubic, která možná stála Havířov pořádání oné květnové kvalifikace.

„Mohli jsme jako klub o to usilovat, čímž by holky měly lepší výchozí pozici. Doma jsme mnohem silnější," souhlasila havířovská trenérka. Čím to? „Je tady výborná kulisa, holky jsou doma zvyklé, věří si tady. Jsou pořád hodně mladé, v jejich věku je to hodně o sebevědomí. Když si věří, dokážou hrát výborně," přibližuje.

BK Havířov – BK Brandýs nad Labem 105:45

Havířov: Písková 6, Minářová 8, Popelková 5, Botková 3, Heincová 15, Rašková 16, Kopecká 10, Nováková 2, Dvořáková 26, Konvičná 4, Kubíčková 10.

BK Havířov – BK Brandýs nad Labem 106:55

Havířov: Písková 4, Minářová, Popelková 12, Botková 6, Heincová 11, Rašková 14, Kopecká 14, Nováková, Dvořáková 24, Konvičná 9, Kubíčková 12. Trenérky: Iveta Rašková a Martina Šindlářová.

Basketbalistky Havířova (v bílém) přešly přes Brandýs do kvalifikace o extraligu.


„Je to velký úspěch,"
říká o postupu kadetek basketbalistka Lucie Dvořáková

Sedmnáctiletý talent basketbalového Havířova jménem Lucie Dvořáková byla v právě končící sezoně jednoznačným tahounem družstva ligových kadetek.

V neděli se svými spoluhráčkami úspěšně zakončila celoroční snahu o postup do extraligové kvalifikace, když Havířov vyprovodil Brandýs trojciferným skóre. Její mise v týmu ale končí. V kvalifikaci už kamarádkám nebude smět pomoct.

Lucie Dvořáková (v bílém), tahounka havířovského družstva.

„Jsme tady dvě starší holky, já a Denisa Konvičná, které přecházejí do starší kategorie. Budu proto ostatním držet pěsti, aby v kvalifikaci uspěly," řekla po svém posledním utkání mezi kadetkami.

Lucko, kam bys tento úspěch ve své kariéře zařadila?
Hodně vysoko, nejspíš úplně na vrchol. Řekla bych, že je to hodně velký úspěch i v historii klubu. Já třeba hraji i extraligu za Ostravu, ale postoupit s holkama tady v mateřském klubu má pro mě daleko větší význam.

Jaká je podle tebe největší devíza vašeho družstva? Co dovedlo tým až do kvalifikace?
Je tady výborný kolektiv, ten dělá hodně. Oproti třeba Ostravě působíme semknutěji. Významný podíl na našem výkonnostním růstu mají i trenérky. Někdy je to s nimi na tréninku sice těžké (smích), ale jak vidno, nese to své ovoce.

Co vám trenérky nejvíce vštěpují do hlav?
Nejvíce se tady preferuje obrana, té se hodně věnujeme. Účelem je dosahovat rychlých a levných košů, hrát jednoduchý rychlý basket.

Asi to vychází, sezonou jste prosvištěly s minimálními ztrátami…
Samotné nás to docela překvapilo. My jsme stejnou soutěž hrály už loni, ale končily jsme ji někde na spodku tabulky. Dokonce jsme musely hrát baráž o to, abychom si ji mohly zahrát znovu, ale pak už to šlo samo, ani nevíme jak. Posunuly jsme se hodně kupředu, i díky trenérkám, vlastně hodně díky trenérkám, které na nás mají značný vliv. Chodíme třeba i na ranní tréninky.

A jak ses vlastně dostala k basketbalu?
Přivedl mě k němu táta v šesté třídě. Já dříve tancovala, ale starší sestra basket hrála, tak k tomu dostrkal i mě (úsměv). Mamka se sice zprvu smála, že neudržím ani balon, ať raději zůstanu u tance, ale přišla jsem na trénink a okamžitě mě to chytlo. Doufám, že v klubu ještě nějakou dobu vydržím.

Máš s basketem nějaké plány?
Zatím mě to jen baví. Budu to tady chtít dohrát, co budu na střední škole a na výšce se teprve uvidí.