Výprava národního týmu a svěřenců trenérů Petra Teplička (Bohumín), Emila Brzósky a Pavla Kheka (oba Horní Suchá) dovezla domů skvělých deset medailí (čtyři zlaté, tři stříbrné a tři bronzové).

Do akce šlo hned několik okresních zástupců – Vendula Šafratová, David Matík, František Polák, Ludvík Matík, Patrik Buchta (všichni Horní Suchá), Nikolas Brezina a Tomáš Wykrent (oba Havířov).

Pro sedmnáctileté byl šampionát poslední příležitostí vybojovat si letenku na olympijské hry mládeže do argentinského Buenos Aires, což se kolektivním zapříčiněním skutečně povedlo.

Mezi patnáctiletými potvrdila dlouhodobou příslušnost k české i evropské špičce Vendula Šafratová. Svěřenkyně Pavla Kheka se stala vůbec první juniorkou, která kdy na evropském juniorském šampionátu vystoupila na podium. „Vendula nás potěšila. Škoda, že jí nevycházel nadhoz, mohlo to být ještě veselejší,“ upozornil trenér Khek.

Šafratová totiž v trhu vylepšila národní rekord na 66 kg, čímž brala stříbro, a pokud by byla lepší v nadhozu (75 kg), mohla ve dvojboji opět vystoupat mezi tři nejlepší. Výsledný dvojboj 141 kg ale stačil „jen“ na čtvrté místo. „I tak je to krásný výsledek. Vendula bojovala s o rok staršími soupeřkami, pořád je jí jen čtrnáct let. Příště všem vytře zrak,“ zasmál se trenér Khek.

Vendula Šafratová se také nenechala zahanbit.

Polák mistrem Evropy v trhu

Vynikající počin se povedl dalšímu zástupci hornosušské vzpěračské školy Františku Polákovi. Za výkon 103 kg v trhu bral zlato! Bulhar Rusev byl v této disciplíně znatelně slabší, ale v nadhozu to bylo naopak a Polák za výkony 128 kg v nadhozu a 231 kg ve dvojboji bral dvě stříbrné medaile za vítězným Bulharem.

„U Franty jsme jeli takticky, počítali jsme spíš s tím, že přispěje k vybojování olympijského místa. Situace se ale vyvrbila tak, že měl šanci zabojovat o zlato, tak jsme toho využili naplno,“ pousmál se Pavel Khek.

Svěřenec Emila Brzósky se tak stal prvním českým mistrem Evropy v této kategorii. Jeho výkon ve dvojboji je zároveň novým národním rekordem v kategorii juniorů do 20 let. Zaslouženě si tak právě on vybojoval letenku do Argentiny. České vzpírání bude mít na třetích olympijských hrách mládeže prvního vzpěrače. „V hodnocení národů, které získaly olympijské místo, jsme se vešli do první čtyřky. Byli jsme úspěšnější než třeba Poláci,“ doplnil Khek.

A jak dopadli ostatní? Tomáš Wykrent skončil v těžké váze (nad 94 kg) desátý s výkonem 286 kg (126 + 160). Nikolas Brezina (do 56 kg) obsadil za výkon 189 ve dvojboji (87 + 102) výborné šesté místo, když v trhu měl všechny pokusy platné a v nadhozu po jistém základu na 102 kg zvýšil na 110 kg, které dvakrát nevyrazil. Zvýšení o osm kilo je při jeho věku a váze opravdu hodně.

David Matík (do 50 kg) se všemi platnými pokusy obsadil výkonem 132 kg (55 + 77) osmé místo. Jeho oddílový kolega z Horní Suché Patrik Buchta (do 77 kg) byl třináctý za výkon 228 kg (100 + 128). Ludvík Matík (do 69 kg) měl také pět platných pokusů a bral 11. místo za výkon 230 kg (102 + 128).