V obou závodech seriálu mistrovství republiky dokázal i přes zdravotní problémy obsadit přední příčky, když se v sobotu radoval z bronzu a v neděli pak dokonce vystoupal na absolutní vrchol.

Pátý a šestý podnik v rámci MČR v Off Road maratonu se netradičně konaly během jednoho víkendu, což nebývá zvykem. Na startu se sešlo okolo stovky jezdců ve dvou kategoriích. V té silnější kraloval vedoucí muž absolutního pořadí, havířovský Mario Rybář.

„Musím se přiznat, že s dobrými výsledky jsem tentokrát ani moc nepočítal, protože mě delší dobu sužuje přechozená chřipka. Na závody jsem se vydal po zhruba týdenním ležení v horečkách, což se také velmi nepříznivě projevilo přímo na trati,“ řekl havířovský jezdec.

V sobotním závodu se Rybářovi podařilo velmi dobře odstartovat a do první zatáčky najížděl první. „Nebylo to až tak velkou výhodou, protože jsem si během pátečních tréninků nebyl projet ani obhlédnout trať, takže jsem jel vlastně naslepo,“ vysvětlil Rybář.

Trať byla situována na starém vojenském tankodromu, takže mladého motokrosového jezdce na každém kroku čekala nějaká záludná nepříjemnost v podobě hlubokých děr, kolejí, kamenů zarostlých vysokou travou a dalších překážek. Prvenství Rybář dokázal udržet téměř tři kola, než ho předjel jablonecký Martin Malát a chvíli po něm i Jan Kvasnička z Prahy, kteří nasadili neuvěřitelně ďábelské tempo.

„I přes maximální nasazení se mi je už nepodařilo dojet, a tak jsem se spíše snažil udržet si třetí pozici a nepustit před sebe další jezdce, kteří na mě zezadu pomalu ale jistě doráželi. V jednu chvíli jsem musel zvolnit a nabrat trošku sil, abych byl schopen tuhle tříhodinovku vůbec dokončit,“ přiblížil průběh prvního závodu Mario Rybář.

I přesto, že se havířovský jezdec již v pátek večer rozhodl kvůli špatnému zdravotnímu stavu odjet pouze jeden závod, nakonec se v neděli postavil na start znovu. Spolu s Rybářem se rozhodlo absolvovat druhý závod podstatně méně jezdců. Nedělní závod byl už pouze dvouhodinový a také některé úseky trati už pořadatelé uzavřeli kvůli neprůjezdnosti.

„Start se mi opět povedl velmi dobře a vyjel jsem první. Zhruba po hodině se přede mne dostal ostravsky jezdec Rostislav Ondračka ze slabší kategorie, se kterým jsem si ještě jednou vystřídal vedoucí pozici. Oba jsme nasadili velmi ostré tempo, které jsem ale po téměř dvaceti minutách snížil a raději se rozhodl nebojovat ze všech sil, kterých jsem měl po sobotě velmi málo,“ objasňoval havířovský borec.

Ten si neustále udržoval prvenství ve své kategorii a během závodu se ještě asi dvakrát zastavil na trati u diváků, kteří mu ochotně podali pití. „Měl jsem absolutně vyschnuto v krku a nebyl jsem schopen jet dál. Při těchto zastávkách mě vždy předjel druhý a třetí jezdec, kteří za mnou byli v těsném závěsu. V posledních dvou kolech jsem se ale zmáčknul a s vypětím všech sil si dojel do cíle pro první místo. Teď si ale musím pořádně odpočinout,“ plánoval Rybář.

Jenže již tento víkend by se chtěl postavit na start závodu Crosscountry, který se koná v Palkovicích u Frýdku-Místku, takže únavu bude muset nějak vstřebat. Příznivci motorek se v Palkovicích budou mít rozhodně na co koukat.

Výsledky závodu:
Sobota (kategorie E2): 1. Martin Malát (Sherco.cz), 2. Jan Kvasnička (Falco), 3. Mario Rybář (KBS ÚAMK Team Unhošť).
Neděle: 1.Mario Rybář, 2. Jaroslav Sochr (Moto klub Bezinka Kamýk), 3. Jiří Žalud.