Na tříhodinový závod crosscountry dvojic se tradičně sjíždějí špičky českého i slovenského endura. Na startu opět nechyběli havířovský motokrosař Mario Rybář (KBS UAMK Team) spolu s karvinským jezdcem Janem Zarembou (Team LR Cosmetic).

Na start se tentokrát postavil jako první Jan Zaremba, který po drobném zaváhání vystartoval zhruba v první třetině startovního pole, což mu značně znepříjemnilo snahu o prodírání se dopředu.

Po pár zatáčkách byli totiž všichni jezdci zabahnění, vzhledem k tomu, že trať byla jedna velká bahenní lázeň. Do druhého kola však již Zaremba vjížděl jako třetí za Štefanem Svitkem a Vítem Kuklíkem.

„Po třech kolech jsme za asistence našich mechaniků vyměnili elektronický čip a vystřídali se. Bohužel jsem se hned po půl kole dostal v bažině mezi stojící jezdce, kteří byli až po sedadlo zahrabaní v bahně. Při pokusu o vyjetí jinou stopou jsem omylem šlápnul do vedlejší hluboké drážky, což mělo za následek na pohled banální pád, který však měl velmi špatné následky.

Spadl jsem téměř celý do bahna a vody, takže když jsem se ihned zvedl, měl jsem ruce a řidítka kompletně zabahněné. Kvůli tomu jsem nebyl schopen pořádně držet motorku, ale nezbylo mi nic, než pokračovat dále a neztrácet čas,“ popsal Mario Rybář.

Havířovský jezdec chtěl ihned střídat, ale když přijížděl k depu, Zaremba si zrovna převlíkal zabahněný dres a mechanici umývali jeho stroj, takže musel pokračovat do dalšího kola. V průběhu celého závodu se dvojice Rybář – Zaremba přetahovala s bratry Vítem a Martinem Kuklíkovými o druhé místo a pořadí se neustále měnilo.

„Bohužel i přes usilovné snažení nás i tří mechaniků, kteří fungovali na sto procent, se stalo to, co jsme si přáli ze všeho nejméně. Selhání technického faktoru. Po posledním střídání nasadil Jan Zaremba stíhací jízdu, jeho KTM 450 však vypověděla službu, a to ještě v místě, kde na něj nešlo vidět, takže nás nikdo nemohl upozornit. Trvalo snad 15 minut, než dotlačil za pomoci diváků svůj zadřený stroj do depa. Ke vší smůle ještě stihl ztratit elektronický čip, bez nějž by nás časoměřiči nepočítali. Díky obětavému divákovi, který viděl, jak Honza čip ztratil a přinesl nám jej, jsme se rychle vystřídali a vyrazili do posledního kola,“ přiblížil Rybář.

Přes veškerou snahu a úsilí se už havířovskému motokrosaři nepodařilo dohnat ztrátu a spolu se Zarembou se musel spokojit s devátým místem. Prvenství nakonec obhájili loňští vítězové ze Slovenska Svitko - Dozsa , za nimi skončili bratři Kuklíkové a na třetím místě dojeli Zdeněk Cyprian a Martin Volný.

Tímto závodem pro většinu jezdců sezona skončila. To ovšem neplatí pro desítku nejlepších českých závodníků, kteří po závodech odletěli do Chile na motorkářskou olympiádu – Mezinárodní šestidenní.