Svěřenci hrajícího kouče Patrika Kovácse si vlastně vychovávají nového soupeře. Budějovice dlouho figurovaly jen v české lize, kde se utkávaly maximálně s Přeloučí a ostatní zápasy se slabými protivníky jim nic moc nedaly, ale nyní se už druhou sezonu poměřují s kvalitními moravskými a slezskými týmy a herně rostou.

Šlo to vidět i během jejich zápasu v Havířově. „Herní progres Budějovic je neoddiskutovatelný. Ti hráči sbírají v soubojích se soupeři potřebnou herní praxi a učí se. Je to šikovný mančaft,“ uznal havířovský trenér Kovács, jenž pro toto utkání z různých důvodů postrádal tři hráče základní sestavy. A šlo to vidět.

„Chyběly nám hlavně jejich zkušenosti. Musím říct, že kdybychom v první půli položili čtyři pětky, tak se nemohl nikdo divit. Ale některé akce jsme zakončili nevhodným řešením situace, občas nám vypadl z ruky balon, a místo čtyř pětek jsme položili jen dvakrát,“ ohlížel se za prvním dějstvím Patrik Kovács.

Pak se stalo, že Jihočeši využili chyby havířovských zadáků k tomu, aby se dostali domácím bodově na dostřel. „A to jsme je v prvním poločase nepustili téměř k ničemu,“ zalitoval Kovács.

Druhou půli odstartovali jeho svěřenci ještě lépe a položili hned tři pětky po sobě. Jenže po hodině hry nastal zlom. „Jako by hráčům došly síly. Něco podobného nás potkalo už v předchozím duelu s Nýrskem. Z našeho náskoku postupně skoro nic nezbylo, Budějovice se dotáhly a dokonce v posledním útoku mohly položit pětku, kterou by se nám dorovnaly,“ kroutil Kovács hlavou.

RC Havířov - RC České Budějovice.

Naštěstí pro Havířov domácí soupeře složili, a tomu vypadl balon z ruky. „Kdyby šišku udržel a spadl do našeho brankoviště, celý náskok bychom prohospodařili,“ dodal nespokojeně trenér. Remíza se ale nekonala.

Na domácí hráče možná dolehla nervozita z důležitosti utkání, jelikož se jednalo o zápas přímých konkurentů v boji o postup. „Snad to teď z kluků spadne a k derby do Ostravy pojedeme uvolnění,“ připomněl Kovács tradiční a prestižní duel dvou sousedních klubů. Derby Mariánských Hor a Havířova o slezský kylof se hraje v neděli 5. května od 14 hodin na stadionu Sokola v Raisově ulici.

RC Havířov – RC České Budějovice 29:22 (15:12)

Pětky: 5:4. Rozhodčí: Bednařík. ŽK: Bečvařík (ČB). Diváci: 120.

Havířov: Kovács (28. Fajkus), Indrák, Macháček (41. Musil), Aberle (54. Kokinda), Titěra, Wardas 10, Hanák, Leroch (10. Šťastný) – Trtek, Walek – Barabáš, Sittek 5, Kozubík (73. O. Benčík), R. Benčík 4 – Hladík 10.

Body Č. Budějovic: Dvořáček 12, Le Normand a Šimeček po 5.