V pondělí v benešovské nemocnici totiž vyhasl život někdejšího reprezentanta a vynikajícího házenkáře karvinského Baníku Františka Brůny. Bylo mu 72 let.

Na házenkářském poli dosáhl tento výtečný střelec velkých úspěchů.

Již v roce 1962 se v dresu tehdejšího Baníku 1.máj zúčastnil házenkářské kvalifikace o postup do nejvyšší soutěže. Karviná zvítězila a hrála tak v I. lize.

František Brůna po zisku mistrovského titulu s Karvinou.Zdroj: Oldřich Horák

V karvinském dresu působil 17 let a značnou měrou pomohl vybojovat první dva republikové tituly v historii klubu (1968 a 1972).

Pak přestoupil do Kopřivnice, a také s tou dokázal získat zlatou medaili z československé soutěže.

Na závěr kariery ještě bojoval ve druhé lize v Piešťanech. Osmkrát se stal králem ligových střelců.

František Brůna, usměvavý pohodář se svou oblíbenou harmonikou.Zdroj: Petra Říhová

Vavříny však sklízel nejen na klubové, ale také na mezinárodní úrovni v dresu se lvíčkem na prsou.

Stal se osobností národního mužstva, tahounem týmu. V roce 1964 na mistrovství světa v Praze vybojoval se spoluhráči bronzovou medaili, ale o tři roky později ve švédském Västeras už z toho byl titul (dosud jediný) mistrů světa.

Brůna patřil na tomto šampionátu k oporám mužstva, neboť v šesti zápasech nastřílel 34 branek. Ve finále zvítězilo Československo nad Dánském 14:11 a Brůna vsítil čtyři branky. Společně s Vojtěchem Marešem a Václavem Dudou byli nominováni do All-stars týmu turnaje.

Medaile se František Brůna dočkal i na olympijských hrách. V roce 1972 na olympiádě v Mnichově postupoval s týmem až do finále, kde ČSSR prohrála s Jugoslávií 16:21 a získala tak stříbrné medaile.

Čest jeho památce.

Oldřich Horák