Nováček soutěže – Slavoj Český Těšín – po bezproblémové výhře nad Lokomotivou Brno sesadil z vedoucí pozice Třinec, který remizoval ve Frýdku-Místku.

V osmém kole, které je na programu 18. února, nastoupí Slavoj opět doma, a to proti týmu Panda Rychnov nad Kněžnou. Podaří se českotěšínským šachistům udržet první místo?

Slavoj Český Těšín – Lokomotiva Brno 5,5:2,5

Domácí nastoupili bez svých opor z Polska, které reprezentovaly své univerzity na Akademickém mistrovství Polska.

Na prvních šesti šachovnicích byly jen minimální rozdíly mezi hráči z pohledu ELO, což se nakonec potvrdilo. Pět duelů skončilo remízou. „Na sedmé a osmé desce jsme ale měli výraznou převahu a tomu jsme podřídili zápasovou taktiku,“ přiblížil kapitán Českého Těšína Václav Mitura.

Domácím tento tah vyšel na sto procent. Nejprve remizoval Lumír Mrázek s velmistryní Evou Kulovanou, pak zase Magdalena Miturová, která nechtěla riskovat v ostré pozici sicilské hry a přijala Dvořákovu nabídku remízy. Sám Mitura donutil soupeře k sérii výměn a bezpečně remizoval.

Slavoj se ujal vedení v zápase Karla Mitury, jenž uplatnil převahu kvality proti Kočímu. Zanedlouho dal Igor Stonawski mat svému soupeři uprostřed šachovnice a Těšín vedl 3,5:1,5.

„Ve dvou ze zbývajících tří partií jsme potřebovali jednou vyhrát, anebo dvakrát remizovat. Láďa Langner i Ernest Gibiec měli o pěšce více v koncovkách, ale i když se snažili, nakonec se jejich soupeři ubránili. To nám už ale stačilo. Poslední partii ještě nakonec vyhrál Janusz Raszka, který byl většinu doby pod těžkým tlakem Karla Kratochvíla, ale zachoval pevné nervy, odvrátil celou řadu nepříjemných hrozeb a po výměnných operacích proměnil materiální výhody v celý bod,“ popsal závěrečné tři partie Václav Mitura.

Body: Raszka, Stonawski a K. Mitura po 1, L. Langner, Mrázek, Miturová, Gibiec a V. Mitura po 0,5 – Šklíba, Kulovaná, Dvořák, Hošek a M. Kratochvíl po 0,5.

Oldřich Horák