Slavoj Český Těšín – 1. Novoborský ŠK 0,5:7,5

Nový Bor je kandidátem na titul, v tabulce stíhá Lysou nad Labem a nemohl si dovolit zaváhat. „Přijel k nám s devítinásobným mistrem republiky a vítězem evropské Ligy mistrů Davidem Navarou, a pak také s několika hráči světové extratřídy,“ prozradil předseda českotěšínského šachového oddílu Václav Mitura, s kým že to měli domácí tu čest.

Především Inda Harikrišnu a Číňana Wanga za stoly v našem regionu jen tak neuvidíte. Po zahájení se zdálo, že ve většině partií nezískali jednoznační favorité z Nového Boru významnou převahu, ale jak čas plynul, převaha soupeře narůstala.

„Málem jsme dostali kanára, naši jedinou remízu uhrál Lumír Mrázek, mohli jsme však přidat i jednu výhru. Já jsem proti Krieblovi ale udělal obrovskou chybu. Dolehla na mě tíha okamžiku,“ přiznal férově Mitura, že ztratil vyhranou partii.

Body: Mrázek 0,5 – Harikrišna, Navara, Wang, Ragger, Žilka, Babula a Kriebel po 1, Krejčí 0,5.

Unichess Praha – Slavoj Český Těšín 4:4

I když se hrálo v Těšíně, jako domácí byli napsáni Pražané (zvláštnost extraligové soutěže). Těšíňané ale překvapili. „Utkání nám vyšlo daleko lépe než proti Boru,“ pochvaloval si Václav Mitura.

„První čtyři partie skončily remízami, když si nejprve Molenda proti Nguyenovi vynutil věčný šach, Straka bílými nedal příležitost Michalíkovi k aktivní hře, Kawulok přešel do remízové věžové koncovky a Mrázek odolal tlaku Jurčíka,“ popsal úvodní partie Mitura.

Hosté se za stavu 2:2 ujali vedení po výhře Bernáška nad těšínským L. Langnerem, vzápětí však Polák Wiewiora vyzrál na Šimka. K vítězství pak Slavoj posunula Magdaléna Miturová, které se povedlo přehrát Šmída, jenže z průběžného vedení 4:3 se domácí těšili jen několik málo minut, jelikož Mroziak neudržel horší koncovku nestejných střelců s Černouškem a prohrál.

Těšíňané tak dál zůstávají na chvostu tabulky bez jediné výhry a v závěrečném dubnovém trojkole budou odvracet hrozbu pádu do první ligy. Jejich soupeři budou postupně Frýdek-Místek, Moravská Slavia Brno a Duras Brno, tedy šestý, sedmý a osmý tým tabulky, kterým už o nic nejde. Těšíňané potřebují nutně dvakrát vyhrát.

Body: Černoušek a Bernášek po 1, Michalík, Nguyen, Jurčík a Kovář po 0,5 – Wiewiora a Miturová po 1, Kawulok, Mrázek, Molenda a Straka po 0,5.

Oldřich Horák