Havířovanky při premiérovém vstupu do celostátní ligy, druhé nejvyšší soutěže v republice, předváděly nevyrovnané výkony. Doma vyhrávaly, venku prohrávaly.

„Poměrně dlouho se nám nedařilo na cizích hřištích, zlomili jsme to až v samém závěru soutěže. Ale ukázalo se, že soutěž je opravdu kvalitní,“ uznal trenér havířovského týmu Ladislav Pavlát, jenž musel korigovat své předsezonní vyjádření o síle soutěže.

„Říkal jsem, že play off bychom si měli i jako nováček bez problémů zajistit, a pak mi to dost lidí předhazovalo,“ zasmál se. „Nakonec jsme se do osmičky vešli na poslední chvíli, příště budu ve vyjádřeních opatrnější,“ pousmál se.

Havířovanky si ve vyřazovací části zahrály s pražskými Nuslemi, ale ty se ukázaly jako těžký protivník. „Nusle byly mnohem zkušenější než naše mladé družstvo. Základní pětka soupeře je vlastně extraligová, ty holky už sice ŽBL nehrají, ale mají z ní posbíráno spoustu zkušeností, a to bylo znát,“ uznal.

Pražanky si ve všech třech případech pokaždé v první půli vybudovaly velký náskok, který ve druhé půlce jen udržovaly. „Marně jsme to doháněli. Škoda, že jsme soupeře nepotrápili víc alespoň v domácím utkání, kde nám hrálo vše do karet. Scházela jen Anička Kubíčková a navíc soupeř přijel kvůli problémům na dálnici s dvacetiminutovým zpožděním, takže měl jen čtvrthodinu na rozcvičení. Přesto jsme prohrávali 4:24, místo toho, aby to bylo naopak,“ kroutil hlavou trenér Pavlát.

I tak mají ale jeho svěřenkyně za sebou solidní úvodní sezonu v nové soutěži. Pro mladé hráčky byla první liga velkou školou, sezona pak splnila to, co si od spolupráce Ostrava – Havířov oba kluby představují.

„Herní vytížení hráček, které nedostávaly v Ostravě tolik prostoru, se v první lize markantně zlepšilo. Za všechny řeknu jedno jméno, a to Sára Muntágová, která hrála pravidelně a tím také herně rostla. Taky holkám, kterým se v Ostravě tolik nedařilo, se v první lize zlepšila nálada a vyhrály se, hodně prostoru dostaly třeba mladé Rašková s Kopeckou. Myslím, že přínos mít v okolí obě nejvyšší soutěže, je znát a sezonu můžeme z tohoto pohledu hodnotit pozitivně. Hráčkám to prospělo,“ míní závěrem Pavlát.

VÝSLEDKY

Sokol Nusle – BK Havířov 89:47 (44:30)

Havířov: Písková 7, Heincová, Menšíková 8, Káňová 9, Busková 10, Drtilová 9, Morávková 4.

Sokol Nusle – BK Havířov 93:44 (59:22)

Havířov: Písková 2, Heincová, Menšíková 4, Káňová 5, Busková 9, Drtilová 20, Morávková 4.

BK Havířov – Sokol Nusle 56:85 (19:49)

Havířov: Rašková 5, Kopecká 8, Menšíková 2, Káňová 2, Busková 6, Drtilová 6, Muntágová 19, Morávková 3, Pavlicová 5.