Úvodní časovka na trati dlouhé 2,2 kilometru se jela v Havířově ve sváteční čtvrtek. Nejrychlejší čas měla v prologu Rebecca Wiasak. Trať zdolala za 2 minuty a 47 sekund. Druhá, její krajanka Felicity Wardlaw, byla jen o sekundu pomalejší a se stejným rozdílem dojela také třetí Eugenija Bujak z Bulharska.

Na startu se nakonec objevila zajímavá jména, přestože z první padesátky žebříčku UCI dorazily jen Švýcarka Doris Schweizer, Ukrajinka Taťjana Rjabčenko a Ruska Natalija Bojarskaja , takže se dá říci, že na Gracii letos startují spíše cyklistky "druhého sledu" a hlavně mladé cyklistky, které tvoří třetinu závodního pole.

Ale své jméno jistě mají několikanásobná vítězka Gracie a nestárnoucí legenda Hanka Kupfernagel, Rusky Taťjana Antošina či Světlana Štolbova, anebo Jevgenija Vysocka z Ukrajiny.

„K naší smůle se ve stejném termínu jede ještě jeden prestižní závod v Beneluxu, který je spíše časovkářský, takže přední cyklistky včetně třeba Nizozemky Marianne Vos, zamířily tam, ale mladá krev se snad u nás projeví. Pro další dny očekávám větší aktivitu od českých holek právě pro to, že absolutní špička je v Beneluxu," poznamenal ředitel závodu Petr Koláček.

Nejrychlejší Češkou byla ve čtvrtek na 28. místě Martina Růžičková, jezdící v barvách Forno D'Asolo-Astute. Češek se nakonec na startu objevilo sedm.

Pořadatelé nakonec v rámci dobrých sousedských vztahů dopsali na startovní listinu ještě další tým z Polska (Atom Boxmet), takže Polek startuje na českém podniku dost. „Polky by se skutečně mohly prosadit. Koneckonců, dnes se v individuální jízdě dokázaly do první desítky procpat dvě polské závodnice," správně zmínil Koláček.

Ačkoliv generační obměna Gracie, která odstartovala před dvěma lety, letos kulminuje, čeká Koláček prosazení se zkušenějších závodnic na úkor cyklistek do 23 let. „Cyklistika je sice o dravosti a rychlosti, ale z valné části také o vytrvalosti a zkušenosti. Zvláště v etapovém závodě kopcovitým terénem. Počítám, že zkušenější Němky, Italky nebo Rusky o sobě dají ještě vědět. Nezastírám ale, že mě v prologu překvapily Australanky. Na pódiu jsme je moc nečekali," dodal Petr Koláček.

Gracia pokračuje v pátek etapou z Dětmarovic přes Orlovou Havířov do Štramberku. Havířovem by měly cyklistky projíždět kolem 12.30 hodin. Průjezd pelotonu si vyžádá dočasné dopravní omezení.

Výsledky prologu: 1. R. Wiasak (AUS) - 0:02:47, 2. F. Wardlaw (AUS) + 00:01, 3. E. Bujak (POL + 00:02, 4. E. Fennel (GER) + 00:03, 5. K. Garfoot (AUS) + 00:04, 6. M. Ritter (AUT) + 00 :05, 7. H. Kupfernagel (GER) + 00:06, 8. M. Pijnenborg (NED) + 00:08, 9. C. Johnsen (NOR) + 00:08, 10. A. Plichta (POL) + 00:09.

Kompletní výsledky ZDE

Zdroj: Youtube