V této soutěži, která čítá šest skupin, má Karvinsko hned čtyřnásobné zastoupení.  Po pěti kolech vede nadále Orlová, která si v domácím prostředí hladce poradila s Vrbnem pod Pradědem. Karviná prohrála těsně s Labortechem Ostrava B, ze dvou havířovských klubů si lépe vedl Slovan, který aspoň remizoval, kdežto Baník neuspěl na šachovnicích Dobré.

Slavia Orlová – Sokol Vrbno p. P. 6:2

„Hosté přijeli v nejsilnější sestavě a chtěli u nás bodovat,“ prozradil předseda orlovského oddílu Jiří Novák. Jenže domácí mají silnou sestavu a jejich první dvě desky byly výborné. „Zejména Lubomír Mrázek je famózní šachista, vždyť to také nedávno dokázal na mezinárodním turnaji v Srbsku,“ upozornil Novák. Mrázek, hrající ve výborné formě, porazil Poláka Butkiewicze, který má o 187 bodů silnější ELO, a tím splnil normu na mezinárodní titul FIDE mistra.

Orlovskou výhru stvrdili Rostislav Kuboš a Martin Sieber, což znamenalo upevnění vedoucí pozice v tabulce.

Body: Kislinsky, Mrázek, Kuboš, Sieber a Horváth po 1, Olšarová a Zabystrzan po 0,5 – Máj 1, Pán a Tustanowski po 0,5.

AŠK DA Olomouc – Slovan Havířov 4:4

„Do Olomouce jsme jeli oslabeni, neboť nám chyběli polští šachisté Polok a Wiewiora, kteří se účastnili ME v bleskovém šachu,“ ozřejmil zástupce havířovského kapitána Aleš Kubeczka.

Úvod zápasu Slovanu nevyšel a po prohře Kaminského ztratil slibně rozehranou partii i Kubeczka. Jaworski sice porazil Zbořila, ale Szumilo nestačil na Přenosila a stav byl pořád o dva body ve prospěch Hanáků.

Na druhých čtyřech šachovnicích se už ale situace začala vyvíjet pro Slovan lépe. O snížení skóre se postaral Neděla, následně remizoval Valenčík a v obou zbylých partiích stáli Havířované na výhru. „To by znamenalo naše vítězství, bohužel Beranovi se převahu uplatnit nepodařilo a pouze remizoval. Pacl následně skóre srovnal a ojížděli jsme domů s pocitem, že jsme v Olomouci zbytečně dva body ztratili,“ přiznal Kubeczka.

Body: Zdražil, Švancara a Přenosil po 1, Kozák a Zapletal po 0,5 – Neděla, Jaworski a Pacl po 1, Beran a Valenčík po 0,5.

ŠK Karviná – Labortech Ostrava B 3,5:4,5

Vzhledem k absenci zahraničních posil na obou stranách kvůli již zmíněnému ME v bleskovém šachu, se očekával vyrovnaný boj, a to se potvrdilo. „Stáli jsme o výhru, ale zahájení se nevyvedlo náhradníkovi Martinu Sobkovi a na osmé šachovnici prohrál. Mezitím postupně končily partie na jednotlivých šachovnicích remízami, takže se skóre nikam nehnulo. Drželi jsme palce spoluhráčům, ale výhru nepřidal nikdo, takže nakonec, jako už několikrát v tomto ročníku, rozhodla celý zápas jedna smolná partie a my prohráli,“ naštvaně prohlásil kapitán Karviné Lubomír Zimniok.

Body: J. Sobek, Poloch, Olšar, Gibiec, Zimniok, Káňa a Walowy po 0,5 – Chliapas 1, Kander, Trombík, Didi, Bachořík, Krajina, Šplíchal a Hladík po 0,5.

Sokol Dobrá – Baník Havířov 5,5:2,5

Baník pokračuje v nepřesvědčivých výkonech a konkurentovi v boji o udržení přenechal všechny body.

Body: Kula, Havelka, Slanina, Čech a Keprt po 1, Beseda 0,5 – Bureš a Vízner po 1, Podlesný 0,5.

Oldřich Horák