Nejvyšší republikové soutěže pro tuto věkovou kategorii proběhly v půlce června a z karvinského plaveckého klubu Kosatky Karviná se jich zúčastnili čtyři plavci, kteří si nominaci perně vydřeli na předchozích meziokresních a krajských přeborech.

Republiková finále probíhala současně v Pardubicích pro čtrnáctileté plavce, v Ostravě pro třináctileté a dvanáctiletí plavci se utkali ve Zlíně.

Největšího úspěchu z karvinských závodníků dosáhl Ondřej Kukrecht, který v kategorii čtrnáctiletých vybojoval parádní druhé místo na trati 100 metrů prsa. „Ani tomu nemohl uvěřit," smál se předseda Kosatek Vladislav Tytko, který Ondrovi ani nestihl osobně pogratulovat, protože nadějný plavec hned odjel na plavecké soustředění, neboť byl nominován do výběru MS kraje pro Olympiádu dětí a mládeže, která letos proběhne v Brně.

„Ale rodiče říkali, že byl nesmírně šťastný. Ani se mu nedivím. Na republice byl zvyklý brát desátá místa, najednou je z toho stříbro. Za posledních deset let jsme v klubu měli snad jen jeden podobný úspěch Honzy Landeckého," vybavoval si Tytko.

Kukrechtův výkonnostní progres není náhodný. „V posledním roce na sobě opravdu zapracoval, hlavně vyrostl a zesílil, což je znát. Ukázal nám, že je to i plavec bez nervů, protože v Pardubicích se plavalo v padesátimetrovém bazénu, na kterém prakticky netrénujeme. Doma máme pětadvacítku," připomněl Tytko délku tratě na krytém bazénu v Karviné-Hranicích.

U prsařské disciplíny musí být navíc plavec zdatný i technicky, jinak si ani neškrtne. I to Kukrecht splňuje. „Snad ho to povzbudí do další práce a bude ještě více trénovat," přál by mu Vladislav Tytko více úspěchů.

Na dvojnásobné trati 200 metrů prsa pak Kukrecht obsadil ještě pěkné šesté místo. Ve svých doplňkových disciplínách 200 metrů polohový závod a 100 metrů znak se umístil na začátku druhé desítky.

Adam Handzlik bojoval v Ostravě.Zdroj: Kosatky Karviná

Slušně se v Ostravě prezentoval zase karvinský Adam Handzlik v kategorii třináctiletých. V náročné konkurenci nejlepších plavců z republiky se neztratil a v prsařských disciplínách 100 metrů a 200 metrů obsadil krásné 8. a 9. místo. „I to je slušný výsledek, protože v těchto kategoriích je velká konkurence před přechodem mezi dorostence," doplnil Tytko.

Mladší žákyně Jana Osifová a Anežka Šídlová reprezentovaly Kosatky na mistrovství ČR ve Zlíně. Janě se nejvíce dařilo na motýlkářských tratích 100 a 200 metrů, kde obsadila shodně jedenácté pozice. Anežka dopadla nejlépe na dlouhé trati 800 metrů volným způsobem, kde obsadila 19. místo.