Petra Vlhová překazila Američance Mikaele Shiffrinové první šanci na zisk trofeje za sezonní hodnocení celé disciplíny. Američanka obsadila až třetí místo a před finálovým závodem v Andoře vede průběžné hodnocení před slovenskou rivalkou o 97 bodů.

„Vítězství je vítězství. Jsem šťastná a moc všem děkuji za podporu. Jste úžasní,“ řekla Vlhová bouřícím slovenským fanouškům, kteří zaplnili hlediště. „Podporují Petru všude, ale je to skvělé i pro nás. Jsou mimořádní,“ ocenila diváky i Shiffrinová.

close Světový pohár ve Špindlerově Mlýně. info Zdroj: Deník/Michal Fanta zoom_in

Úřadující mistryně světa z Åre Vlhová ovládla v krkonošském zimním středisku první kolo a ve druhém svůj náskok těsně uhájila. Druhou Němku Viktorii Rebensburgovou, která hodnocení obřího slalomu vyhrála vloni, porazila o jedenáct setin sekundy.

„Vzhledem k počasí a dlouhé trati to bylo náročné, ale dokázala jsem to. Díky divákům se tady cítím jako doma,“ uvedla třiadvacetiletá Vlhová.

Němka Rebensburgová startovala ve Špindlerově Mlýně potřetí. Zatímco v roce 2008 dojela obří slalom třiadvacátá, před osmi lety ho vyhrála. „Výhru si pamatuju a je skvělé, že jsem na to navázala, i když už je to dávno. Tenkrát jsem jezdila skvěle, ale ani dnes to nebylo špatné,“ řekla v cíli.

Pauláthová jela s prasklým meniskem

Žádná z trojice českých lyžařek na domácí trati do finálové třicítky nepostoupila. Nejlepší z nich Gabriela Capová obsadila v 1. kole 51. místo, mnohonásobná zlatá medailista z deaflympiád Tereza Kmochová skončila na 54. místě. Zraněná Kateřina Pauláthová jízdu nedokončila.

close Kateřina Paulathová. Světový pohár v lyžování ve Špindlerově Mlýně info Zdroj: Deník/Michal Fanta zoom_in

„Řekla bych to asi takhle. Gábina Capová předváděla velmi dobré lyžování, bohužel však se spoustou hodně velkých chyb. Technicky potenciál na postup do druhého kola byl, ale šla do toho hodně po hlavně a na riziko,“ hodnotila výkon pětadvacetileté závodnice Eva Kurfürstová, šéftrenérka českých reprezentantek v alpském lyžování.

„Aspoň jsem zjistila, v jakém stavu kopec je, a nabrala před slalomem rychlost,“ podotkla ke své jízdě sama Capová, která by měla útočit na postup do bodované třicítky v sobotním slalomu.

Ze čtyřiapadesáti závodnic, které úvodní kolo dokončily, byla poslední Tereza Kmochová. A v cíli na sobě dala zklamání znát. „Mám smíšené pocity. Na prudké části byla velká díra, která mě úplně rozhodila, nedokázala jsem nabrat rychlost,“ lamentovala jediná neslyšící lyžařka na startu nad svým zaváháním. Jinak si ale podle svých slov účast užila. „Před domácím publikem jsem fanoušky nechtěla zklamat. Ale ty pocity jsou rozpačité. Snažila jsem se udělat maximum, jenže v tak těžkých podmínkách to šlo opravdu těžko,“ řekla Kmochová.

A Kateřina Pauláthová? Jak už Deník informoval, havířovskou olympioničku čeká operace. Přesto se sympaticky odhodlala vyjet na těžkou trať. I s vysokým startovním číslem, takže měla jistotu, že sjezdovku bude mít po předchozích lyžařkách hodně rozbitou.

Závod nedokončila, přesto si po dojetí do cílového prostoru užila ovace fanoušků. Jak řekla šéftrenérka reprezentace Eva Kurfürstová, dojetí pětadvacetileté lyžařky ani neočekávala. „Už před závodem jsme předesílali, že má urvaný meniskus. Měla jít hned po mistrovství světa na operaci, ale rozhodla se, že bude před domácím publikem závodit. Má na Špindl jen ty nejlepší vzpomínky, jelikož tu kdysi zapisovala své první body. Opravdu se nedalo očekávat, že závod dokončí. Za mě dojela dál, než jsem čekala,“ uznala Kurfürstová.

Čeští fanoušci tak domácí reprezentantky uvidí zase až v sobotu. Na start slalomu by se měly postavit Gabriela Capová, Martina Dubovská a benjamínek výpravy Klára Pospíšilová.

Výsledky obřího slalomu žen: 1. Vlhová (Sloven.) 2:24,69 (1:12,59+1:12,10), 2. Rebensburgová (Něm.) -0,11 (1:13,07+1:11,73), 3. Shiffrinová (USA) -0,60 (1:13,92+1:11,37), 4. Brignoneová (It.) -1,49 (1:13,68+1:12,50), 5. Hrovatová (Slovin.) -1,83 (1:14,59+1:11,93), 6. Bremová (Rak.) -1,97 (1:14,30+1:12,36), 7. Worleyová (Fr.) -2,18 (1:14,40+1:12,47), 8. Truppeová -2,49 (1:14,88+1:12,30), 9. Haaserová (obě Rak.) -2,62 (1:15,37+1:11,94), 10. Hansdotterová (Švéd.) -2,68 (1:14,57+1:12,80), …v 1. kole 51. Capová, 54. Kmochová, Pauláthová (všechny Česko) nedokončila.