Po pátém místě v prvním závodu série Evropského poháru IXS, který se jel v květnu ve slovinské Krajnské Goře, bral v červnu ve druhém závodu Evropského poháru v německém Willingenu rovnou zlato! Díky tomuto vítězství se vyhoupl i do čela průběžného hodnocení Evropského poháru.

Folvarčný si pak odskočil i na světový pohár UCI moutain bike DH do rakouského Leogangu, kde si na své oblíbené trati dojel pro vynikající třinácté místo v těžké konkurenci.

Legendární trať v Leogangu prodělala oproti předchozím sezonám výraznou změnu. „Pořadatelé zasypali místní dlouhý rockgarden, postavili tam více skoků a tím celý downhill trail (sjezd) zrychlili, což mi docela vyhovovalo, protože jsem mohl využít své zkušenosti z tréninku na bicrosových tratích v Těšíně a Třinci," vysvětloval mladý závodník.

A co stojí za jeho letošním progresem? „Absolvoval jsem zajímavou a tvrdou zimní přípravu, a to včetně mentálního koučinku, abych lépe zvládal fyzickou i psychickou náročnost světového poháru. Za těch sedm let, co od žáků závodím, jsem zjistil, že v této disciplíně se musím naučit skloubit sílu, vytrvalost i výbušnost, a k tomu ještě mít na startu pevné nervy," objasnil.

Zatím se mu to daří, ale stále má před sebou ještě hodně tvrdé práce. „Jsem zvědavý na příští rok, kdy přejdu z juniorské kategorie do kategorie elite. Už jsem letos nějaké závody mezi muži absolvoval, ale moc se mi na nich nedařilo. Na těch tratích, jako jsou třeba francouzské Lourdy v Pyrenejích nebo Sestola v Itálii, musím ještě zapracovat," uvědomuje si Folvarčný.

Zatím díky svým výsledkům mezi juniory v EP splnil nominační kritéria Českého svazu cyklistiky a v září bude reprezentovat Českou republiku na mistrovství světa v Austrálii ve městě Cairns. A na domácím mistrovství republiky, které se pojede v Koutech, bude chtít samozřejmě zase atakovat nejvyšší příčky.