Vychovat plavecké talenty, to se musí umět. V Karviné to dokážou. A to díky dobrému tréninkovému systému, který v klubu Kosatky Karviná produkuje mladé naděje, prosazující se na regionálních i celorepublikových podnicích.

„Řekl bych, že vychovat kvalitního plavce je kombinací několika faktorů. Jednak kvalitního zázemí a poctivou prací trenérů, ale také pílí a talentem samotných závodníků," říká předseda Kosatek Karviná Vladislav Tytko.

On sám podobnou roli zažíval coby začínající plavec. „Plavu od šesti let, takže tréninkovou úroveň v klubu mohu, myslím, dobře posoudit," usmívá se bývalý aktivní závodník, který sbíral pozice do desátého místa na republikových mistrovstvích.

Tytko se po ukončení mládežnických kategorií věnoval studiu, ale po škole se k plavání zase vrátil. „Ale už k trénování dětí. Jinak se v klubu věnujeme kondičnímu plavání dospělých plavců, připravujeme třeba i triatlonisty z Karviné nebo Albrechtic," přidává perličku.

Kosatky provozují dokonce i aqua aerobik žen, o který je slušný zájem. Ten největší je ale pochopitelně o plavání. „Věnujeme se téměř třem stovkám dětí," doplňuje bývalý předseda klubu Valter Kocur, rozhodčí I. třídy. Členská základna čítá 330 plavců. „A to věkové spektrum je v mládežnické kategorii široké. Jsou tady šestileté děti i mladí lidé do třiadvaceti let," doplňuje Kocur, jeden z trenérů.

Těch je v klubu dvanáct a dětem předávají cenné zkušenosti. Mravenčí prací se pak mládežníci z Karviné (ti nejlepší) dokáží prosadit v republikové konkurenci. Ale chce to dril. „Než dojdou nejmenší děti přes skupinky základního a zdokonalovacího plavání k tomu výkonnostnímu, musí se tomu věnovat opravdu hodně. My už pak na nich vidíme, jestli mají cit pro vodu, jak na ní dokáží ležet, a společně pak pracujeme na postupném vybroušení techniky. Ta je ze všeho nejdůležitější," upozorňuje Kristl.

Od začátku založení klubu podporuje karvinské plavání patřičně město Karviná, Kosatky organizují ročně šest různých podniků, kromě oblastních a meziměstských přeborů také populární Motýlkářský trojboj.

To, že si klub dokáže udržet stabilní členskou základnu, je podle předsedy Tytka zásluha rovněž rodičů, které své ratolesti morálně podporují v jejich začátcích. „Vliv rodičů musí být zpočátku značný, protože pokud to někdo myslí s plaváním vážně, je třeba řádně plnit docházku na plavecké hodiny. Zpočátku je to pro děti samozřejmě zábava, ale na vyšší úrovni je už potřeba tvrdší trénink. Ti nejlepší mají až deset hodin tréninku týdně. Některé jsou naplánovány už od šesti hodin ráno, což není každý schopen podstoupit, ale kdo toho schopen je, bývá zpravidla úspěšný," vysvětluje Vladislav Tytko.

Plavecká dřina je pak vidět na výsledcích závodníků. „Pravidelně míváme tak tři plavce s dobrým umístěním na mistrovství republiky, takže kvalita plavání v Karviné bezesporu je," uzavírá Jiří Kristl, jediný trenér I. třídy v klubu.