Zatímco žáci v kategoriích 10 a 11 let si testovali výkonnost na Letní pohár desetiletých a jedenáctiletých plavců Moravy, které proběhne ve dnech 9.-10. června v Karviné a Vsetíně, dvanáctiletí a starší žáci bojovali o postup mezi 18 nejlepších v republice na krajských přeborech. Za dva týdny je totiž na programu Letní plavecké mistrovství žactva v Novém Jičíně v pětadvacetimetrovém bazénu pro dvanáctileté.

Pro starší žactvo je v Plzni připraven bazén padesátimetrový. V krajských závodech samozřejmě nechyběli ani plavci oddílu Kosatky Karviná, kteří patří minimálně na Moravě k těm lepším v mládežnických kategoriích. Mladší žactvo Karviné testovalo svou výkonnost v Kopřivnici, kde z desetiletých startovali Ondřej Lutonský, Hana Osifová a Anne-Marie Kauerová, z jedenáctiletých pak Denis Mucek, Adam Szymanik, Radim Vrtělka, Marcin Wontroba a Tereza Bucharová. Nejlépe si vedly ve všech disciplínách Hana Osifová a Tereza Bucharová, které si vybojovaly tituly přeborníka kraje. Bucharová rovnou dvakrát. Dvanáctileté karvinské plavce reprezentovali Jana Haasová, Gabriela Krzyžanková, Eliška Kratochvílová, Malgorzata Wilczek a Roman Hašek, starší žactvo pak David Hudzietz, Richard Jusku a Klára Rusková, kteří vířili vodu ve Vsetíně.

Zde si nejlépe vedli starší žáci, jež výrazně posunuli své osobní výkony, na základě kterých mají reálnou šanci závodit na mistrovství republiky v Plzni. Třináctiletý Richard Jusku získal přebornické tituly na tratích 1 500 m volným způsobem a 200 m prsa, o rok starší David Hudzietz sice nedosáhl na nejvyšší stupínek, ale jeho tři druhá a čtyři třetí místa představují výrazný úspěch. „Suma sumárum, s výkony našich plavců jsme spokojeni. Někteří mají určité šance prosadit se i na republikových závodech, tak snad se to povede,“ přál si na závěr předseda úspěšného klubu Kosatek Valter Kocur a doplnil, že z Moravskoslezského kraje jsou na nadcházející Letní olympiádu dětí a mládeže nominováni z karvinského oddílu čtyři plavci – Tereza Bucharová, Richard Jusku, David Hudzietz a náhradnice Eliška Kratochvílová.