Turnaj O pohár Škorpiona (11. ročník) už má skvělé renomé, pořádá jej domácí Klub bokserski Skorpion, což je jedna z polských akademií a platí za nejlepší ve své zemi.

Česká výprava obsahovala kromě trenéra Jaroslava Kubíčka i čtyřčlennou výpravu havířovských nadějí.

Ve váze do 40 kg nastoupil v semifinále František Horváth, a to proti domácímu borci Macieji Marchelovi. František si vedl zdatně, v prvním kole soupeře moc netlačil, ale ve druhém už byl hodně aktivní a to třetí bylo hodně o výměně úderů. Sudí viděli vyhrát polského borce 3:0 na body, což je takový místní kolorit.

V semifinále nastoupila i Tereza Kiszová, a to ve váze do 50 kg. Soupeřkou jí byla Ukrajinka Viktoria Fabulak. Tereza si ve své závodní premiéře počínala šikovně, ale začala pořádně boxovat až ve třetím kole, což na soupeřku nestačilo a Ukrajinka vyhrála 3:0 na body. „Ještě chybí potřebné zkušenosti, ale ty přijdou,“ komentoval to Kubíček.

Pořadatel poslal Porubského do finále

Zajímavá událost se přihodila ve hmotnostní kategorii chlapců do 46 kg. Do ní nastoupil Denis Porubský a v semifinále boxoval proti Polákovi Piotru Chabrowskému. „Denis byl jako vždy vynikající a už od samého začátku zasahoval soupeře. Do druhého kola nastoupil ještě svižněji a zvládl to s přehledem. Třetí kolo bylo s výměnou úderů, nicméně rozhodčí viděli vyhrát polského borce 3:0 na body,“ kroutil Kubíček hlavou. Na něco podobného je ale z polských akcí zvyklý.

V tu chvíli se ale nestandardně a velmi sportovně zachoval pořadatel závodů, tedy domácí klub Skorpion. „Verdikt rozhodčích se mu nelíbil, a protože Chabrowski byl tak dobitý ze souboje s Denisem, že do finále nenastoupil, požádal o souhlas postavit do finále právě Denise, který si to stejně zasloužil,“ vysvětloval Kubíček.

To se povedlo, takže Porubský si o prvenství na prestižním turnaji zaboxoval s Dominikem Jedrejem z Polska. Ve všech třech kolech byl vynikající a právem zvítězil, čímž dokázal, že se polští rozhodčí mýlili, když nechali v semifinále vyhrát domácího borce.

Rovnou finále ve váze do 72 kg si zaboxoval i David Polák. O svých kvalitách coby stříbrný medailista z letošního ME přesvědčovat nemusel. Vyzyvatele měl ale velmi silného, domácího šampiona Kacpera Pradu. „David byl aktivní a technicky si vedl výborně. Bodoval tvrdými údery a nepolevoval. Soupeř měl být počítán, na výsledku 2:1 pro Davida to už ale nic neměnilo,“ pochválil čtrnáctiletého svěřence trenér Kubíček.

Polák bude od nového roku zařazen do projektu CISO, tedy Centra individuálních sportů Ostrava, které funguje pod hlavičkou ČUS (České unie sportu) a vytváří nejtalentovanějším sportovcům z našeho kraje adekvátní podmínky ke sportovnímu růstu a zvyšování výkonnosti.