Cesta za postupem byla dlouhá. Mladí basketbalisté z Karviné se po neúspěšné kvalifikaci U15 v květnu v Ostravě semkli a zabojovali o svou druhou šanci. „Bojovali jsme v divizní nadregionální soutěži o to zajistit si v novém roce možnost bojovat s nejlepšími družstvy z Ostravy, Brna nebo Vysočiny v těžkých utkáních, která by chlapce zase posunula o něco dál," vysvětlil jeden z trenérů v Sokole Petr Šupol.

Na této cestě z kvalifikace byla šňůra vítězných utkání od září až do prosince. Trenéři Jiří Šajna a Libor Vlk si se svými svěřenci pořádně „mákli" a v regulované tabulce ročníků 2001 obsadili s žáky první místo s jednou porážkou, podobně jako Nový Jičín, se kterým ale měli lepší vzájemné zápasy. „Bylo to těžké, naštěstí úspěšné tažení, které jsme završili vítězstvím nad Krnovem a upevnili si prvenství," oddechl si trenér Libor Vlk.

Toto prvenství posunulo Sokol Karviná mezi úspěšné „absolventy" - vítěze jednotlivých divizí, kteří si od ledna zahrají celostátní ligu U15. „Rád bych připomněl, že letošní úspěch je pokračováním loňské vydařené sezony, kdy se svěřencům trenéra Vlka v kategorii U13 podařilo také postoupit až do finále spojené soutěže regionů severní a střední Moravy," poznamenal Šupol.

Pro letošní soutěž U15 byl tým chlapců ročníků 2002 a 2003 doplněn hráči trenéra Jiřího Šajny z ročníku 2001. Hráči pravidelně trénují v prostorách školy, věnují se speciální přípravě a nese to své ovoce. Dva hráči byli dokonce vybráni i do širší reprezentace v kategorii U14. Jde o Dalibora Vlka a Petra Švestáka, mimo jiné hráče, kteří v regionu reprezentují i celek NH Ostrava v nejvyšší soutěži.

Družstvo reprezentované z 95 procent žáky ZŠ Majakovského z Karviné dosáhlo v celé soutěži bilance jedenácti výher a tří porážek. Po odečtení utkání s družstvy, která měla na soupisce hráče ze starších kategorií, se karvinský tým umístil na první příčce.