Pozornost se tentokrát upírala k druholigovým házenkářům MHK Karviná, kteří vyřadili v Českém poháru extraligovou Kopřivnici.

Už loni neměli hráči, v jejichž řadách se to jen hemží bývalými borci extraligového HCB Karviná, daleko k senzaci. Hranice na půdě MHK vyhrály jen o gól, a to se nakonec jednalo o třetí tým extraligy.

Letos už to hráčům vyšlo. „Asi jsme se dokázali pořádně nahecovat," pousmál se strůjce vítězství Jan Dudek, autor deseti gólů a rozhodující sedmičky v penaltovém rozstřelu.

Kopřivnice přijela bez střelce Rachače, což pro ni znamenalo oslabení, ale domácím zase chyběli zkušení Diviš a Pomahač, a to pro ně bylo snad ještě větší oslabení. „Přece jen Kopřivnice má jako extraligový tým širší kádr. My jsme si chtěli dobře zahrát a hlavně nezklamat lidi, kterých přišlo docela dost," přibližoval Dudek.

A fandové na Kovoně byli svědky perfektního výkonu karvinského mužstva. Ten táhli bývalí baníkovci Dudek, Pindej, Csöllei a Kawulok, skvěle chytal brankář Pala. „V první půli jsme prohrávali už o pět branek 8:13, ale Kuba tam chytil nějaké trháky a my se najednou dotáhli na remízový stav," byl Dudek sám překvapen, že to tam domácím padalo. Poločasový výsledek 15:15 hosty mírně znervózněl.

A co domácí? Nahecovalo je to k ještě většímu úsilí? „My jsme si spíš přáli, ať už je konec, protože jsme už nemohli," smál se Dudek. Aby ne, domácí hráči jsou ryzími amatéry, přes den chodí normálně do práce a hrát kromě víkendu ještě ve středu, pro ně muselo být náročné. Zvlášť, když základní sestavu příliš netočili. „Je fakt, že nás moc nebylo, tak jsme to táhli skoro v šesti lidech. Sem tam někdo vystřídal na minutku, na dvě, když už si opravdu nutně potřeboval odpočinout," přibližoval Dudek.

Jak ale minuty přibývaly a Kopřivnici se nedařilo znovu dostat do výraznějšího náskoku, začaly domácí akcie stoupat. „To jo, lavička žila, diváci fandili, atmosféra byla parádní," uznal Dudek.

Kopřivnice ve druhé půli vedla většinou jen o dva góly. „Maximálně o tři, nám se ale dařilo střelecky a pokaždé jsme se dotáhli," vybavoval si Dudek.

Střelbu na kopřivnickou svatyni dirigoval hlavně on a Jan Pindej, kteří dali dohromady 17 branek. „Spolupráce na pivota se nám dařila, snažili jsme se toho hodně využívat," souhlasil Dudek, nejlepší střelec utkání s deseti góly.

Závěr byl nesmírně dramatický, neboť Kopřivnice držela jednobrankový náskok, ale Adam Csöllei ho šest sekund před koncem vymazal a za stavu 29:29 poslal zápas do sedmičkového rozstřelu.

V něm po pěti sériích nadále panoval nerozhodný stav 4:4 a na řadu přišla „náhlá" smrt, tedy pokračování rozstřelu, ale už bez série pěti dalších sedmiček, nýbrž jen po jedné na každé straně až do konečného rozhodnutí. Každá další chyba tedy byla rozhodující. Jako první si vzal míč znovu Jan Dudek a proměnil. Na řadu šel kopřivnický Jan Hanus a tomu brankář Pala sedmičku chytil a odstartoval tím velké oslavy.

„Je to pro nás velký úspěch, ani jsme s ním nějak nepočítali, ale dokázali jsme se nahecovat a odbojovali to," radoval se z postupu do osmifinále Jan Dudek. A koho by si přál jako příštího soupeře? Nebylo by paradoxní změřit síly s karvinským Baníkem? „To bychom asi nechtěli, s klukama se všichni známe, to by byl divný zápas. Ale když k nám přijede zase nějaký extraligový tým, třeba Zubří, tak by to bylo hodně zajímavé a užili bychom si to," zakončil Dudek.

MHK Karviná – KH Kopřivnice 29:29 (15:15), 5:4 na sedmičky

MHK: Pala 1, Nolč, Wojcik – Pindej 7, Pecka, Pulido, Čavrnoch, Husár 1, Seriš 2, Borový, Klima, Kawulok 4/1, Csöllei 5, Dudek 10/3.

Nejvíce branek Kopřivnice: Gřes 10/4, Mička 5, Hečko 4.

Postupuje i Baník

Do osmifinále domácího poháru házenkářů se propracoval i extraligový Baník Karviná. Ve třetím kole vyhrál hladce ve Vsetíně, a to nastoupil s několika talentovanými dorostenci v sestavě.

Baníkovcům se dařila střelba a už do poločasu si vypracovali rozhodující náskok. Potom se jim už hrálo dobře a navyšovali své vedení. Mladí hráči se své šance chopili na jedničku a stříleli jako u Verdunu. Bez potíží si zajistili postup do dalšího kola, které se losuje 17. listopadu.

Zbrojovka Vsetín – HCB Karviná 22:44 (9:21)

Nejvíce branek Vsetína: Cáb a Badacík po 4.

HCB: Mokroš, Tabara - Monczka, Hanisch 3/1, Vaněk 3, Hradil 1, Plaček 3, Wilczek, Drzyzga 6, Wozniak 6/3, S. Mlotek, Piwko 4, Solák 9, T. Mlotek 1, Frančík, Jiří Užek 8.