Tituly a vůbec úspěchy z různých soutěží spojené se jménem Janošová byly v posledních letech doménou především Markéty Janošové, ale zdá se, že dvanáctiletá talentovaná závodnice z Těrlicka má nyní zdatnou následovnici v podobě své mladší sestry Mariany. Ta se totiž na jihu Moravy radovala ze svého premiérového republikového titulu.

Do Brna vyrazila sice jen tříčlenná výprava závodníků TJ Baník Karviná a horolezeckého klubu Gymnázia Orlová, zato patřila k nejúspěšnějším. Náročné závodní cesty potrápily nejen domácí závodníky, ale také soupeře ze zahraničí.

Jak už bylo řečeno, titul si zaslouženě vybojovala Mariana Janošová, a to v kategorii do 10 let. Uspěla ale také celkově druhá Eliška Adamovská v kategorii do 16 let a bronzovou medaili získal její bratr Adam Adamovský v kategorii do 12 let.

Markéta Janošová nestartovala. „Má zlomenou ruku, ale naštěstí už sundala sádru, takže se začíná hýbat. V Orlové si před pár dny zkusila vylézt stěnu s jednou rukou," prozradil její tatínek a trenér Marcel Janoš.

Spolu se svou ženou vedou své děti k horolezectví už od pěti let. „Důležité je, že to holky baví. Náš sport nyní dostal novou motivaci v podobě olympijských her, na jejichž program bude lezení zařazeno v roce 2020. Při troše štěstí by se tam Markétka mohla dostat. Ale v rámci republiky má silnou konkurenci. Na druhou stranu je to dobře, protože se může výkonnostně posouvat dál," přemýšlí Janoš.

Slibně nakročeno má i mladší, teprve devítiletá Mariana. Letos už kromě mistrovství stihla vyhrát všechny čtyři závody Českého poháru. „Mariana má výhodu mladšího sourozence. Markéta ji posouvá dál a dovede poradit. Do třetího místa se pohybuje i na závodech v Polsku nebo na Slovensku. A také je vyšší, než byla v jejím věku Markétka," přiblížil Janoš.