Klub se potýká s tíživou finanční situací. Přesněji řečeno – do zajištění rozpočtu, který by zaručil jakés takés fungování klubu, mu schází milion a pár desítek tisíc. Hráči netrénují společně, jen individuálně a pro jistotu si už shánějí jiná angažmá.

Tým opustili tři hráči základu, a to stěžejní hráč, univerzál Filip Kramar (Odolena Voda), blokaři Václav Kotas (Zlín) a Pavel Srkal (Ostrava). Další jsou jednou nohou na odchodu. „Shodou okolností to jsou Havířováci, ale věřím, že bychom i tyto ztráty doplnili, protože hráčů je v regionu celkem dost. Celá záležitost by se ale musela vyřešit během dvou tří týdnů, aby mohli hráči ještě něco společně natrénovat. Bohužel situace je opravdu kritická," řekl Deníku dlouholetý zkušený funkcionář a předseda havířovského klubu František Horváth.

Toho jsme zastihli zrovna v momentě, kdy chystal další písemnou prosbu adresovanou primátoru Havířova Zdeňku Osmanczykovi. Právě na pomoc města volejbalisté spoléhají. Je to jejich jediná šance.

Havířovští volejbalisté nejspíš ani nezačnou sezonu.

„V minulých letech jsme peníze z města dostávali. Zpočátku to byly tři miliony ročně, pak se to snížilo na současný milion, který je opravdu pod hranou fungování extraligového klubu," vysvětlil Horváth. Pořád je to ale základ, na kterém se dá stavět. Momentální situace je ale hluboko pod čarou finančních možností hrát extraligu.

Hokej peníze dostal

Je také otázkou, jestli město vůbec chce, aby v Havířově extraliga volejbalu byla. V minulých týdnech přišel Havířov o extraligu ragby i florbalu, a tak mu zůstávají jen vzpírání a stolní tenis, což jsou divácky neatraktivní a obecně nesledované sporty.

Zato prvoligovému hokeji nedávno zastupitelé navýšili dotaci ze tří na šest milionů korun. Volejbalisté dostali 200 tisíc…

„Je nám jasné, že nikdy nebudeme mít tolik diváků jako právě hokej, ale přesto si troufnu tvrdit, že zájem sportovní veřejnosti o volejbal v Havířově je. Diváci na naše zápasy chodí, je jich pár stovek, ostatně kapacita haly je 450 diváků, takže se zimním stadionem se opravdu nemůžeme měřit, ale pořád je to extraliga a osmdesátitisícové město není jen hokej," upozorňuje Horváth.

Kde vzít milion?

Město dosud volejbalisty nikdy nenechalo ve štychu. Volejbal sice před časem z nepochopitelných důvodů vypadl ze sestavy prioritních sportů, takže na peníze čeká vždy až v dubnu po přerozdělení příslušné částky sportovní komisí, která dostává dotaci od města. Peníze však vždy obdržel.

A nutno dodat, že s mládežnickou základnou čítající 110 dětí v družstvech žactva a kadetů i slušně reprezentoval. Teď mu hrozí, že ani nezačne novou sezonu. „Už jsme zaplatili licenční poplatky neboli startovné do všech soutěží, což dělá takřka 200 tisíc korun. Žádali jsme město o dotaci 2 miliony 70 tisíc korun s tím, že další peníze do hranice tří milionů si seženeme sami. Částečně se to daří, ale je to spíš po menších částkách. Tu dvacet, tam třicet tisíc. Hlavní pramen finančních zdrojů by měl skutečně jít z města. Funguje to takto všude a bez jeho pomoci jsme nahraní," krčí rameny Horváth.

Havířovští volejbalisté nejspíš ani nezačnou sezonu.

Pro srovnání: průměrné kluby volejbalové extraligy jako Příbram, Zlín či Praha mají kolem šesti milionů korun na sezonu a existenční problémy zdaleka neřeší. A jak je to v sousední Ostravě? Radnice volejbalistům přispívá několika miliony (nejčastěji třemi nebo čtyřmi) na provoz A-mužstva. A v létě přispěla i na Ligu mistrů, kterou VK Ostrava bude hrát.

Jak se ke svému volejbalu zachová havířovská radnice?