Karvinští přijeli do Šumperku s jistými ambicemi, ty však záhy vzaly za své. „Proti sedmi se hrát nedá," ulevil si jménem celého týmu trenér karvinských košíkářů Roman Vítek v narážce na řízení utkání v podání arbitrů Junka a Zatloukala, kteří mimo jiné věnovali domácím „kulatých" padesát trestných hodů.

První půle zápasu se hrála s velkým nasazením, ale také s notnou dávkou nervozity. Utkání bylo tvrdé a vyhecované. Oba rozhodčí však podlehli atmosféře a od úvodních minut začali tlačit domácí.

„Nebyl tam snad ani náznak nějakého objektivního rozhodování. Obvykle se domácímu týmu pískne pět deset procent, ale to každý tým přejde mávnutím ruky. Tady to bylo něco neskutečného a do nějakého fair řízení to mělo zatraceně daleko," zlobil se Vítek.

I tak se jeho svěřenci snažili, nicméně do poločasu nabrali osmibodové manko. Nešla jim totiž střelba ze střední a větší vzdálenosti. „Proti domácí zóně 3-2 jsme se obtížně prosazovali, protože jsme se netrefovali zvenku a balony posbíral pod košem vytáhlý Kresta. Ten nás zastavoval, i když jsme se pokusili o průnik pod koš," přiznal Vítek.

I tak se hosté díky zlepšené hře na sklonku třetí čtvrtiny a pak i v té poslední dostali na dostřel. „Snížili jsme na čtyři body, ale pak zase – otáčení faulů, sotva přešli domácí půlku, už se proti nám pískalo a soupeř házel trestné hody," mávl rukou Vítek, který byl nakonec po druhé technické chybě vykázán z lavičky.

Šumperk tedy zvítězil, každopádně rozhodčí obdrželi od přítomné komisařky nejnižší možnou známku a letos dopískali. „Mrzí mě to kvůli tomu, že je vlastně vrchol sezony. Kdyby se to dělo v základní části, tak by to nebylo tak hrozné, ale teď to může mít dopad na konečnou podobu série potažmo sezony. Myslím, že i hráče Šumperka nemohla taková výhra těšit," poznamenal trenér Vítek a bojovně dodal, že Karviná určitě nic nevzdává a v domácí odvetě se pokusí vyhrát.

„Chceme sérii ještě vrátit k rozhodujícímu utkání do Šumperku. Jen pevně věřím, že takový výkon rozhodčích se už nebude opakovat," modlí se karvinský kouč.

Odveta se hraje na karvinské palubovce ZŠ Družby až po Velikonocích, v sobotu 
26. dubna od 18 hodin. Případný rozhodující duel by se hrál hned v neděli v Šumperku.

TJ Šumperk – Sokol Karviná 85:61 (35:27)

Rozhodčí: Junek, Zatloukal. TH: 50/27:27/15. Trojky: 4:6. Fauly: 23:29.

Nejvíce bodů Šumperka:
Kresta 32, Wiesner 15.

Karviná:
Smolka 14, Pacut 9, Oswald 8, Horváth 8, Hrnčíř 7, Šeda 7, Halík 4, Pracný 4, Micza, Bisaha, Ondráček. Trenéři: Roman Vítek a Radek Wlach.